Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹577 |
|
₹566 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreMango trees grow up to 3540 m (115131 ft) tall, with a crown radius of 10 m (33 ft). The trees are long-lived, as some specimens still fruit after 300 years. In deep soil, the taproot descends to a depth of 6 m (20 ft), with profuse, wide-spreading feeder roots; the tree also sends down many anchor roots, which penetrate several feet of soil. The leaves are evergreen, alternate, simple, 1535 cm (5.913.8 in) long, and 616 cm (2.46.3 in) broad; when the leaves are young they are orange-pink, rapidly changing to a dark, glossy red, then dark green as they mature. The flowers are produced in terminal panicles 1040 cm (3.915.7 in) long; each flower is small and white with five petals 510 mm (0.200.39 in) long, with a mild, sweet odor suggestive of lily of the valley. Over 400 varieties of mangoes are known, many of which ripen in summer, while some give double crop. The mango fruit takes three to six months to ripen.
Key Feature | |
| Brand | : Kapebonavista |
Seeds Specifications | |
| Type | : Seed |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 30 cm |
| Breadth (in cm) | : 10 cm |
| Height (in cm) | : 10 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |