Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,949 |
|
₹1,719 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Lava |
Display Features | |
| Display Size | : 2.4 Inches(6.1cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Network Specification | |
| Network Type | : 2G |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1750 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Battery, Charger, User Manual, Warranty Card |
| Rear Camera | 0.3 MP |
| Battery | 1750 mAh |
| Display | 2.4 inches |
| Display Type | TFT |
| Screen Size | 2.4 inches (6.1 cm) |
| Resolution | 240 x 320 pixels |
| Pixel Density | 167 ppi |
| Screen to Body Ratio (calculated) | 27.55 % |
| Display Colour | 65K |
| Height | 124.5 mm Compare Size |
| Width | 52 mm |
| Thickness | 12.45 mm |
| Colours | Rose Gold |
| MAIN CAMERA | ||
| Camera Setup | Single | |
| Resolution | 0.3 MP Primary Camera | |
| Flash | No | |
| Image Resolution | 640 x 480 Pixels | |
| Camera Features | Digital Zoom | |
| Capacity | 1750 mAh |
| Type | Li-ion |
| Removable | Yes |
| Expandable Memory | Yes, Up to 32 GB |
| SIM Slot(s) | Dual SIM, GSM+GSM |
| Network Support | 2G |
| SIM 1 |
2G Bands:
GSM 1800 / 900 MHz
|
| SIM 2 |
2G Bands:
GSM 1800 / 900 MHz
|
| Bluetooth | Yes |
| USB Connectivity | Mass storage device, USB charging |
| Loudspeaker | Yes |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Video Player | Yes, Video Formats: 3GP |
| Ring Tone | Polyphonic ringtones, Vibration |
| Music | Yes, Music Formats: MP3 |
| Special Features | Multi Languages, Auto Call Recording |
| Heart Rate Monitor | Yes |
| Games | Yes |
| Phone Book | Yes, Limited, 500 entries |
| SMS | 100 |
| Other Facilities | Calculator, Calendar, Alarm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2499 |
| Common or Generic Name | lava |
| Net Contents / Net Quantity | lava |
| Manufacturer's Name and Address | lava |
| Packer's Name and Address | lava |
| Marketer's name and Address | lava |
| Importer's Name and Address | lava |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |