Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹49,990 |
|
₹48,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
| Processor | Intel Core i7-6500U 6th Generation Processor (2.50 GHz ), 4MB L2 Cache |
| Processor Speed | 2.50 GHz |
| Display Size | 15.6" HD LED (1366 x 768) |
| Camera | Lenovo HD Web Camera |
| Operating System | Windows 10 |
| RAM | 8 GB |
| HDD | 1 TB |
| Graphics | AMD Radeon R5-M330 , 2 GB Dedicated Graphics |
| Optical Drive | DVD RW |
| Bluetooth | Bluetooth 4.0 |
| WiFi | 802.11 b/g/n |
| USB 3.0 | USB 3.0 X 1 |
| USB 2.0 | USB 1.0 X 2 |
| HDMI | Yes |
| VGA | Yes |
| LAN | Yes, 100M/1000M |
| Card Reader | Yes |
| Audio Jack | Combo 1 x audio (headphones + MIC) |
| Weight | 2.3 kg |
| color | Black |
| Power Adapter | 65 W AC Adapter |
| Battery | Lithium Ion, 4 Cell |
| Keyboard | English keyboard |
| Warranty | Seller warranty 1 Year |
| In-Box accessories 6 months warranty | |
| This laptop is imported from other countries, for warranty please call us. There is no DVD/CD provided in the original box. Please make recovery disc of your pre-loaded windows by yourself or you can download the drivers from the manufacturer website for non-windows model. If any technical support please call us on - 011-64563535-36 or Email- momentumtechno@gmail.com.
| |


Processor | |
| Processor | : Core i7 |
| Cache | : 4MB L2 Cache |
| Speed | : 2.50 GHz |
| Processor Generation | : 6th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 8 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 |
| OS Architecture | : 64 bit |
Graphic | |
| Graphic Memory | : 2 GB |
| Graphic Processor Brand | : AMD |
Storage | |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
| RPM | : 5400 |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
| Keyboard | : English Keyboard |
| Web Camera | : Lenovo HD Web Camera |
Power | |
| Battery Cell | : 4 Cells |
Ports/Slots | |
| HDMI Port | : Yes |
| Mic In | : 1 Headphone out/Mic-in Combo |
| Multi Card Slot | : Yes |
| RJ45 LAN | : Yes |
| VGA Port | : Yes |
Machine Dimensions | |
| Color | : Black |
Communication | |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Not Covered in Warranty | : Burnt/damaged/tampered goods not covered |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.54990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |