Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹99 |
|
₹98 |
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreLong Melon Kakdi Seeds: Long Melon, Kakri or what we affectionately call 'Tar' is a summer fruit with enriching nutrients and is considered a humble cousin of the cucumber. Grown and native to India, the Long melon, invariably, belongs to the gourd family and offers many health-improving benefits. Because this fruit is about 95% water, it keeps you naturally hydrated. In the extremely hot tropical summers, it is commonly eaten to fight heat and also flushes out toxins. It also supplies the body with a healthy dose of essential vitamins such as A, C, and B! The Long melon is a favored recommendation for diabetics. With so many health benefits and life-nourishing qualities, do not underestimate the Tar! Add it to your kitchen gardens and enjoy a healthy supply of nutritious produce every season! Shop with us now. Soil should be mixed with well rotten Cow dung. Sow the seeds at a distance of 1.5 feet, seed to seed and 5 feet, line to line. Water it immediately and then water as per requirement. Harvest after 40 to 45 days.
Superior Quality, Non-Hybrid, Pure, Open Pollinated, GMO-Free, And Heirloom (with An Unadulterated Genetic Heritage) Seeds. Tested For Germination.
Plants : Long Vines. Fruit Color : Light Green In Color. Fruit Length : 10-12 Inches Long, Sleek, Straight. Maturity : Early. Specification : Eaten Raw, High Water Content, Very Tender, Sweet, Soothing Effect In Hot Climate.
How To Sow : Soil should be mixed with well rotten Cow dung. Sow the seeds at a distance of 1.5 feet, seed to seed and 5 feet, line to line. Water it immediately and then water as per requirement. Harvest after 40 to 45 days.
Get 3 FREE Sample With Every Order!
Key Feature | |
| Brand | : N/A |
Seeds Specifications | |
| Germination Time | : 2 Weeks |
| Type | : Seed |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Other |
| No. of Pieces in the box | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Multicolor |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 10 cm |
| Breadth (in cm) | : 10 cm |
| Height (in cm) | : 10 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.199 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |