Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : LYF |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.4.4 (KitKat) |
| Processor | : 1.5 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 0.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2600 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |

Crafted with a sophisticated dual glass finish and a sleek metallic frame, WATER 8 comes with an inspiring Ultralight Unibody that is ergonomically designed to set a new standard for style.

Get lost in the mesmerizing 12.7 cm (5) HD AMOLED display. Experience stunning colour reproduction. Its vibrant display offers great viewing angles for both indoors and outdoors.

Capture finer details and relive your cherished memories with the stunning 13MP rear and 5MP front camera with HDR & flash. Innovative Camera features such as ChromaFlash™ and OptiZoom™ bring life to images.

Qualcomm® SnadragonTM 615 processor is designed to deliver blazing speeds while optimizing power consumption. Never run out of space with 16 GB internal memory and multitask like a pro with 3GB RAM.
High definition voice & video calling over LTE network. Switch anytime between audio and video call. Instant call connect.

| MODEL | LYF WATER 8 |
| CHIPSET | Qualcomm® SnapdragonTM 615 MSM8939 |
| GENERAL FEATURES | Operating System: Android Lollipop 5.1.1 SIM Slot: Dual SIM (4G+2G)* Both SIM slots are 4G enabled. However, at one time only one slot can be used for 4G while the other will work on 2G. SIM 1 - Micro, SIM 2 - Nano, SIM 2 exchangable with memory card Colour: Black, White Call: NA Box Contents: Handset, Battery, Sim card removal Pin, Earphone, Charger Adaptor, Micro USB Cable, Warranty Card, TP film, Quick Service Guide |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |