Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹12,400 |
|
₹12,200 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : Full HD, IPS |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.4.4 (KitKat) |
| Processor | : 1.5 GHz |
Model | |
| Model Name | : Yureka Plus |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : Yes |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Battery, Charger, Handset |
Network & Platforms
|
SIM Card Support |
: |
|
|
Network Band |
: |
|
|
GSM 2G Bands |
: |
|
|
GSM 3G Bands |
: |
|
|
GSM 4G Bands |
: |
|
|
Operating System |
: |
Cyanogen OS (CyanogenMod 12) |
|
Chipset |
: |
Qualcomm Snapdragon 615 MSM8939 |
|
Processor |
: |
Octa Core Processor (1.7 GHz Quad Core Cortex-A53 + 1.0 GHz Quad Core cortex-A53) |
|
Processor Speed |
: |
|
|
GPU |
: |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |