Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹8,499 |
|
₹8,330 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Motorola |
Display Mobile | |
| Display Type | : HD LCD |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android |
| Processor | : 1 GHz |
Model | |
| Model Name | : Moto E3 Power |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Tethering | : USB, Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | : 4.0 Wireless Technology |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, User Manual, Warranty Card |
| OS | Android |
| RAM | 2 GB |
| Item Weight | 349 g |
| Package Dimensions | 15.5 x 9.4 x 5.2 cm |
| Batteries: | 1 Lithium ion batteries required. |
| Item model number | XT1706 |
| Wireless communication technologies | Wi-Fi, Cellular, Bluetooth |
| Special features | Bluetooth Tethering, Touchscreen, MP3, Dual SIM, Primary Camera, USB, Internet, Wifi, Secondary Camera |
| Device interface - primary | Touchscreen |
| Resolution | 1280 x 720 |
| Other camera features | Front |
| Audio Jack | 3.5 mm |
| Form factor | Touchscreen |
| Colour | Black |
| Battery Power Rating | 3500 milliampere_hour |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |