Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Motorola |
| Model ID | : Razr |
| Part Number | : V3i |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 176 x 220 Pixels |
| Display Type | : LCD |
| Display Size | : 2.2 inches(5.59 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Flip |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : NA |
| OS Name | : not android |
| Processor | : 312 MHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 2G |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth |
| No. of Cores | : Single Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 MB |
| RAM | : 32 MB |
| Expandable Storage | : 512 MB RAM, 4 GB ROM |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 1.2 MP |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : 1.2 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
The Razr V3i is expertly crafted to deliver exceptional performance. Inside the ultra-thin design are advanced features like MPEG4 video playback, Bluetooth wireless technology, a digital camera and more. And with the precision-cut keypad, minimalist styling and metal finish, the V3i looks just as beautiful as it performs. The real difference is in the details. See who's calling, in color without opening your phone, the large internal display is complemented by an impressive external display. The precision-cut metal keypad reacts to the lightest of touches. And the features you can't always see are equally impressive, like quad-band GSM for global calls where GSM network coverage and roaming agreements are present.At just over a half-inch thick, the Motorola RAZR V3i is the perfect combination of sleek design and powerful features. An impressive quad-band GSM phone (great for global travelers), the RAZR V3 includes a VGA (640 x 480) camera, Bluetooth connectivity for communication headsets, dual LCD screens, video clip playback, and up to 7 hours of talk time.The RAZR V3i has a large 176 x 220 color display with 262,000 colors dominates the inside of the top cover, and a supplementary 96 x 80 full-color display on the outside that can display pictures, time, call information, battery and signal strength, and more. Most of the phone's features and on-screen menus are controlled by a five-way center button on the handset's backlit control pad, which is precision cut from a single sheet of nickel-plated copper alloy. A charging port and USB data cable port is placed on the bottom of the phone.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6999 |
| Common or Generic Name | Moto Razr |
| Net Contents / Net Quantity | 4 |
| Manufacturer's Name and Address | WARD NO-65/1288A,JUDGES AVENUE ROAD KALOOR KOCHI 682017 |
| Packer's Name and Address | Xira Tech |
| Marketer's name and Address | Trans Asia |
| Importer's Name and Address | Trans Asia |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | United Kingdom (Great Britain) |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |