Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹369 |
|
₹362 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreUpgrade your ironing experience with the MyChetan Royal 750W Dry Iron – designed for effortless performance, modern style, and daily convenience. Whether it’s a quick touch-up or a full laundry session, this dry iron delivers reliable results with minimal effort.
Key Features:
Key Feature | |
| Brand | : MyChetan |
Iron Specification | |
| Connectivity | : Corded |
| Power Indicator | : Yes |
| Temperature Control | : Yes |
| Voltage (Volts) | : 220-240V AC, 50Hz |
| Auto-Cut | : Yes |
| Type | : Dry Iron |
| Spray | : No |
| Power | : 750 W |
| Power Consumption | : Upto 750 W |
| Iron Weight | : 0.6 Kg |
| Soleplate Type | : Durable Non Stick Teflon Base |
| Color | : Black |
| Auto Shut-Off | : Yes |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Service Type | : Replacement |
| Duration | : 2 Years |
| Warranty Details | : Whatsapp on 9506224422 |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.699 |
| Common or Generic Name | Royal Dry Iron |
| Net Contents / Net Quantity | 1 Piece |
| Manufacturer's Name and Address | Laxmi International, Kanpur |
| Packer's Name and Address | Ekansh Enterprises, Kanpur |
| Marketer's name and Address | Ekansh Enterprises, Kanpur |
| Importer's Name and Address | Laxmi International, Kanpur |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |