This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹6,666 |
|
₹5,880 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| OS | Android |
| RAM | 6 GB |
| Item Weight | 159 g |
| Product Dimensions | 15.3 x 0.7 x 7.5 cm |
| Batteries: | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Item model number | 3T |
| Wireless communication technologies | Bluetooth;WiFi Hotspot |
| Connectivity technologies | 4G, GSM;(1900/1800/850/900 MHz);HSPA+;3G;(2100/1900/850/900 MHz);(2100/1800/2600/900/800 MHz);GPRS;EDGE;WiFi 802.11 b/g/n; WCDMA: Bands 1/2/5/8; FDD-LTE: Bands 1/3/5/7/8/20; TDD-LTE: Bands 38/40 |
| Special features | ;;Dual SIM;GPS;Music Player;Video Player;;Fingerprint sensor;Hall sensor;Accelerometor;Gyroscope;Proximity sensor;Ambient light sensor;Electronic compass;E-mail |
| Other camera features | 16MP |
| Form factor | Touchscreen Phone |
| Weight | 159 Grams |
| Colour | Gunmetal |
| Battery Power Rating | 3400 |
| Whats in the box | Handset, compatible charger |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.25000 |
| Common or Generic Name | Refurbished Smartphones |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | NA |
| Packer's Name and Address | NA |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |