Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFor a high-quality wash and convenient usage, you can utilize the Panasonic NA-F65B2 washing machine as this appliance incorporates breakthrough technology and modern features that give you a comfortable washing experience. This NA-F65B2 washing machine is a top loader that has a vertical-axis wash tub, wherein you are required to load your laundry through the top of the device. Convenient for those with back ailments, the top loading design in the appliance eliminates the need to bend or kneel.
In order to minimize the amount of time spent in washing your accumulated laundry, the Panasonic NA-F65B2 washing machine has a spacious wash tub, capable of accommodating 6.5 kg of laundry per load, allowing you to wash a large heap of clothes in one load. The Panasonic washing machine is fully automatic, wherein the appliance automatically washes, rinses and dries your laundry without you having to intervene at any point in the washing process.
BodyThe Panasonic NA-F65B2 appliance comes with a sleek and stylish body. With a stylish and visually appealing look, this washing machine meets the definition of contemporary in every way. In addition to its modern design, this Panasonic washing machine is also ergonomically built, providing a simple and comfortable operation. You wouldn’t have to face constraints as the NA-F65B2 washing machine comes with dimensions of 523 x 902 x 560 mm, making the appliance relatively compact when compared to many conventional machines.
Equipped with a digital display built for enhanced clarity, you can view your settings and modes, making it convenient when compared to most conventional machines that rely on archaic symbols and knobs. The transparent window built in the washing machine not only makes the appliance appear aesthetically appealing but also enables you to view the entire washing cycle. Featuring a stainless steel wash tub, the Panasonic NA-F65B2 is durable and sturdy. The Panasonic washing machine weighs 31 kg.
PerformanceThe Panasonic NA-F65B2 washing machine incorporates the latest Fuzzy Logic technology, which automatically detects your laundry load and optimizes the ideal water level, wash cycle and wash time, therefore making it easy for you. Loaded with 5 wash programs, this Panasonic washing machine delivers a customized wash for different types of fabric, without damaging the quality of your clothes. There are 5 programs which include normal, speedy, delegate, tub hygiene and extra rinse. These functions are effective and give you perfectly washed clothes.
The Panasonic automatic washing machine supports 6 water level settings, enabling you to choose the appropriate water level depending upon your wash load. The elegantly designed appliance by Panasonic does extra rinsing for your clothes and makes sure it gives you soft and clean clothes.
Convenience and Safety FeaturesApart from delivering high performance when it comes to washing clothes, the Panasonic NA-F65B2 washing machine also provides an array of features that take care of your comfort and convenience. To start with, the Child Lock feature of the Panasonic fully automatic NA-F65B2 appliance makes it safe even if you have children running around your house. This feature automatically locks the control panel, thus preventing accidents.
With the Air Dry feature in the Panasonic washing machine, you can get clean and dry clothes which look good as new. The Air Dry function removes all the moisture from your clothes leaving it spotless and odour-free. The Panasonic NA-F65B2 washing machine's Delay Start feature is also very convenient as it allows you to load your laundry and set the machine to start at a later time.
Key Features:Washing Machine Specification | |
| Product Model | : NA-F65B2 |
| Type | : Washer & Dryer |
| Function Type | : Full-Automatic |
| Loading Type | : Top |
Wash | |
| Wash Load (in Kg) | : 6.5 Kg |
| Wash Load Range | : 6.1 Kg - 7 Kg |
Washing Machine Features | |
| Timers | : Yes |
| Child Lock | : Yes |
Washing Machine Dimensions | |
| Width(mm) | : 523 mm |
| Depth(mm) | : 560 mm |
| Height(mm) | : 902 mm |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.16590 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |