Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More| Panel Size: | 0.74 inch diagonal (16:9 aspect ratio) |
| Display Method: | Transparent LCD panel (× 3, R/G/B) |
| Pixels: | 2,073,600 (1,920 × 1,080) × 3, total of 6,220,800 pixels |
| Lamp: | 220 W UHM lamp |
| Brightness: | 2,400 lumens1, 2 |
| Contrast Ratio: | 500,000:1 (full on/full off)2, 3 |
| Lens: | Powered zoom/focus lenses (1.35:1–2.70:1), F 1.9–3.2, f 22.4–44.8 mm |
| Resolution: | 1,920 × 1,080 pixels |
| Projection Size (Diagonal) (2D): | 1.02-7.62 m (40-300 inches) |
| Projection Size (Diagonal) (3D): | 1.02-5.08 m (40-200 inches) |
| Optical Axis Shift: | Vertical: ±100%, horizontal: ±26% |
| Scanning Frequency - HDMI: | 480p, 576p, 720/60p, 720/50p, 1080/60i, 1080/50i, 1080/24p, 1080/60p, 1080/50p |
| Scanning frequency - RGB: | fH: 15 kHz-74 kHz, fV: 24 Hz-85 Hz, dot clock: 154 MHz or lower |
| Scanning frequency - YPBPR (YCBCR): | 480i (525i), 576i (625i), 480p (525p), 576p (625p), 720 (750)/60p, 720 (750)/50p, 1080 (1125)/60i, 1080 (1125)/50i, 1080 (1125)/24p, 1080 (1125)/60p, 1080 (1125)/50p |
| Scanning Frequency - Video / S-Video: | fH: 15.75 kHz, fV: 60 Hz [NTSC/NTSC4.43/PAL-M/PAL60] fH: 15.63 kHz, fV: 50 Hz [PAL/PAL-N/SECAM] |
| HDMI: | HDMI connector × 3, HDMI&153; (Deep Color, x.v.Color&153;5, CEC6 ), HDCP compliant, supports HDAVI Control Version 5 |
| COMPUTER (RGB) IN: | D-sub HD 15-pin (female) × 1 (RGB/YPBPR × 1) |
| COMPONENT In: | RCA pin × 3 (YPBPR/YCBCR) |
| TRIGGER IN/OUT: | M3 × 2, 12 V, max. 100 mA (input/output/3D transmitter output selectable using on-screen menu) |
| VIDEO In: | RCA pin × 1 |
| S-VIDEO In: | Mini DIN 4-pin × 1 |
| SERIAL IN: | D-sub 9-pin × 1 for external control (RS-232C compliant) |
| Keystone correction range: | Vertical: approx. ±30° |
| Power Supply: | 100-240 V AC, 50/60 Hz |
| Power Consumption: | 310 W (0.08 W in standby mode) |
| Dimensions (WxHxD): | 18-1/2" × 5-15/16" × 14-11/32" |
| Weight: | Approximately 19.2 lbs |
| Operating Temperature: | 0°-40°C (32°-104°F)7 |
| Operating humidity: | 20%-80% (no condensation) |
| Supplied accessories: | Power cord (× 1), Wireless remote control unit (× 1), Batteries for remote control (AA type × 2), Lens cover (× 1) |
| Footnotes: | 1 In dynamic mode, with dynamic iris on. 2 Measurement, measuring conditions, and method of notation all comply with ISO 21118 international standards. 3 In cinema 1 mode, with dynamic iris on. 4 Shift range is limited during simultaneous horizontal and vertical shifting. 5 Effective in Rec. 709 picture mode. 6 CEC is an abbreviation for Consumer Electronics Control. Operation may not be possible with some connected equipment or settings. 7 When [HIGH ALTITUDE MODE] is set to [ON]: 0°C - 35°C (32°F - 95°F |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.250000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |