Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,800 |
|
₹1,588 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
| IN THE BOX | |
|---|---|
| Sales Package | Iron, User Manual, Warranty Card |
| GENERAL | |
|---|---|
| Type | Dry, Steam |
| Model | GC1610 |
| Brand | Philips |
| BUILD | |
|---|---|
| Soleplate type | Golden American Heritage |
| COMFORT FEATURES | |
|---|---|
| Temperature Control | Yes |
| Other Comfort Features | Double Active Calc System |
| Indicator Light | Yes |
| Spray | No |
| Steam Burst | Yes |
| Self Cleaning | Yes |
| CAPACITY | |
|---|---|
| Water Tank Capacity (ml) | 170 ml |
| POWER SUPPLY | |
|---|---|
| Power Consumption | 1200 W |
| Power Input | 240 V |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Service Type | Customer needs to carry the product to the nearby Authorized Service Center to get the product repaired or inspected. |
| Warranty Type | Within warranty period, Philips Authorized Service Centers will repair or replace any defective part, if required, to rectify the problem. |
| Warranty Summary | The company offers 2 Years Warranty for this product for repairing or replacing parts, free of cost against defect in manufacturing part. |
| Covered In Warranty | Parts and Labor |
| Domestic Term | 2 Years |
| Not Covered In Warranty | Warranty shall not cover any damage resulting from adaptations or adjustments which may be made to the product. Warranty does not extend to cabinets, knobs, labels, or any accessories. Warranty does not cover the risk to the product caused by accident, lightening, water, fire, other acts of God, improper ventilation, dropping or excessive shock or any external cause beyond Philipss control. |
Key Feature | |
| Model ID | : GC 1610 |
Iron Specification | |
| Voltage (Volts) | : 220 V |
| Power | : 1200 W |
Warranty Details | |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2095 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | - |