Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹10,999 |
|
₹9,800 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe Powereye 54.7 CM HD Ready LED television is a great option for people looking for a compact television that does not compromise on quality. It is an ideal piece of hardware to be placed in a relatively small room.The Powereye HD Ready LED Television is sure to take home entertainment to a whole new level.This wide TV provides superior quality visuals with excellent sound at high volumes. With USB and HDMI, it offers total connectivity.
Key Feature | |
| Brand | : Powereye |
TV Specification | |
| LED Display Type | : LED |
| Type | : LED |
| Display Size | : 22 inches(55.88 cm) |
| Screen Size Range | : 32 inch |
| Resolution | : 1024 x 768 |
| Clear Motion Rate | : 60 Hz |
| Functionality | : Standard |
| Dynamic Contrast Ratio | : 1,000,000:1 |
Audio | |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Wireless |
| Supported Audio Formats | : MP3 |
| Speaker Type | : Inbuit |
| Digital Audio Output (Optical) | : Yes |
| Speaker Output RMS | : 10W |
Dimensions | |
| Width x Height x Depth (with stand) | : 56.00 X 14.00 X 48.00 |
| Width x Height x Depth (without stand) | : 54.70 X 12.00 X 46.00 |
General Feature | |
| Launch Year | : 2017 |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| Built In Wi-Fi | : NO |
| Mobile High-Definition Link | : NO |
| RF Capable | : YES |
| Wireless Ready | : NO |
| USB Port | : 1 |
| HDMI Ports | : 1 |
| PC Audio In | : Yes |
| RF Connectivity Input | : Yes |
Video Features | |
| Backlight Technology | : Edge LED |
| Contrast Ratio | : 1,000,000:1 |
| Mega Dynamic Contrast Ratio | : Yes |
| Wide Color Enhancer Plus | : Yes |
Power | |
| Power Consumption | : 30W |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Not Covered in Warranty | : Physical Damage,Cut & Burn |
| Warranty Service Type | : Warranty of the product is limited to manufacturing defects only. |
| Warranty Summary | : Company is having its All over India Information Service center at more then 280+location covering more then 30,000 location and all major cities.Customer can contact Customer service Support number 18001039635 (toll free) to know about their nearest serv |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.14999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |