Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹3,999 |
|
₹3,528 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Prabhak |
Facility | |
| Facility | : Without Calling |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : No Sim |
| Form | : Feature Phone |
| Handset Color | : Pink |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 4.3 |
| Processor | : 1.4 GHz ARM Cortex-A9, Dual Core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : No |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 0.5 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 3000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
Prabhak E5 7 inch tablet incorporates 1GB RAM and 16GB Storage, available to expand with Micro SD card (TF card) up to 128GB. Tablet PC configured with the Cortex-A50 Quad-Core 1.5GHz processor, optimized operating system and power consumption. Equipped with latest Android 10 GO edition Operating System and compatible with WiFi, Bluetooth, perfect for indoor/outdoor use
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.5499 |
| Common or Generic Name | TABLET E5 TABLET |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | 5-121C, Main road, Nawabupeta Village, Nandigama PIN:521185 |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |