Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,399 |
|
₹2,116 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreOVERLAPED STAINLESS STEEL TANK,
COPPER HEATING ELEMENT,
AUTOMATIC THERMOSTAT CUTOUT ,
COMPLETE ABS BODY,
ANTI VACUM SYSTEM ,
DUAL LIGHT INDICATOR
Key Feature | |
| Brand | : Premier |
Geyser Specification | |
| Type | : Instant Geyser |
| Capacity | : 3 Ltr |
| Body Material | : ABS Plastic |
| BEE Star Rating | : 5 Star |
| Voltage (Volts) | : 230 v -50 Hz |
| Auto-Cut | : Yes |
| Adjustable Temperature | : Automatic |
| Inner Tank Material | : Stainless Steel |
| On off Indicator | : Yes |
| Thermoplastic Body | : Yes |
| ISO Mark | : yes |
| Dimension | : H x W x B : 58.5 x 45 x 45 cm |
Product Warranty | |
| Main Unit | : 2 Years |
| Warranty - Inner Tank | : 5 Years |
Power | |
| Power Consumption | : 3 KW |
| Input Voltage (AC) | : 220-230 V/Ac |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Warranty Card |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Service Type | : ONLINE PREMIER CARE APP |
| Duration | : 2 Years |
| Warranty Details | : 2 YEAR ON ELEMENT , 5 YEAR ON TANK |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2699 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |