Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹9,689 |
|
₹9,496 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Redmi |
Display Mobile | |
| Display Type | : Full HD+ Display |
| Display Size | : 6.3 inches(16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Pie 9.0 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 4 GB |
| Expandable Storage | : 256 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 48 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 13 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 4000 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card |
Shoot amazing pictures like a pro with the Redmi Note 7S which features a 48 MP + 5 MP dual rear camera setup.
With its 13 MP AI front camera, the Redmi Note 7S takes your selfie game to the next level, allowing you to click gorgeous and Instagram-worthy pictures effortlessly.
Whether it’s day or night, you will be ready to click breathtaking pictures with the Super Low-light feature.
Powered by a Qualcomm Snapdragon 660 AIE 2.2 GHz 14nm octa-core Kryo processor and 4 GB of RAM, the Redmi Note 7S is designed to enhance not only your gaming experience but also provides an overall lag-free smartphone experience. It also comes with 64 GB of storage capacity which is expandable up to 256 GB, allowing you to store your pictures, videos, and other files with ease.
Featuring a 16-cm (6.3) FHD+ Dot Notch Display and a Full-HD+ resolution of 2340x1080 pixels, the Redmi Note 7S provides an enriched viewing experience with crisp visuals and sharp details, making watching movies on it a real pleasure.
Whether you’re playing games, browsing through memes, or chatting with your friends, the Redmi Note 7S keeps the entertainment going for a long time, thanks to its massive 4000 mAh battery.
It comes with a 3.5 mm headphone jack and a Type-C charging port which supports the Quick Charge 4.0 technology.
The Redmi Note 7S features the Corning Gorilla Glass 5 on the front and the back. It also comes with a 2.5D glass back and four reinforced corners, making it highly durable.
Protected by P2i's pulsed plasma deposition process, the Redmi Note 7S has reduced risk of liquid damage. Thanks to its tough nano coat, you don’t need to worry about getting a few splashes on your phone anymore.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.14999 |
| Common or Generic Name | Smartphone |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | NA |
| Packer's Name and Address | NA |
| Marketer's name and Address | NA |
| Importer's Name and Address | NA |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Disclaimer | Buyers are advised to check BIS Standard Mark (ISI Mark) on the products wherein such certification is mandatory. For more information please check the list of products under compulsory certification by the Bureau of Indian Standards at https://www.bis.gov.in/product-certification/products-under-compulsory-certification/scheme-i-mark-scheme/ |