Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Lifestyle | : Everyday Use |
| Brand | : Apple |
| Model ID | : IPHONE 4S |
| Part Number | : IPHONE 4S |
Display Mobile | |
| Display Color | : 252K |
| Other Display Features | : 5 Point Multitouch Screen, Pinch to Zoom |
| Resolution Type | : Full HD, 1920 x 1080 Pixels |
| Display Type | : 3D Capacitive Touch |
| Display Size | : 3.5 inches(8.89 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : Fm Support |
| Business Features | : Document Viewer |
| Document Support | : yes |
| HD Game Support | : YES |
| Internet Connectivity | : 2G 3G |
| Map Support | : YES |
| Other Connectivity Features | : 2G 3G |
| Radio | : yes |
| Video Formats Supported | : YES |
| Video Playback | : YES |
| Voice Call | : yes |
| SIM Type | : Single Sim |
| Video Calling | : YES |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Regular |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
| Call Features | : Call Divert |
| Handset Color | : BLACK |
| Additional Features | : 3G, GSM, Touchscreen, Secondary Camera, Email, GPS, Bluetooth, FM Player, HD Recording, Music Player, WiFi, Primary Camera, Music and Videos Hub, Calendar, Sleep Mode, Predictive Text Input, Voice Input |
Platform Details | |
| Java | : Yes |
| Operating Frequency | : CDMA - 800 |
| Operating System | : iOS |
| OS Name | : iOS 5.0 |
| Graphics | : YES |
| User Interface | : TOUCH |
| Processor | : 1 GHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, FM, GPRS, HD Recording, Music Player, USB, WiFi |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Model | |
| Model Name | : iPhone 4S |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| Memory Card Slot type | : no |
| RAM | : 512 MB |
| Hot Swap Support | : no |
| User Memory | : no |
| Expandable Storage | : Na |
Camera | |
| HD Recording | : YES |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 0.2 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Digital Zoom |
| Camera Features | : 3D Camera, Geo-tagging, Continuous Shot, Auto Focus, Marco, Face Tracking, Video (2D) - Full HD, Video (3D) - HD |
| Video Recording Resolution | : 128 x 160 Pixels |
Renew Combo Feature | |
| Set Of Mobile(s) | : 1 |
| Combo of Sim Type | : Single & Single |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |

More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.9999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |