This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹14,999 |
|
₹13,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Redmi |
Display Mobile | |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 6.67 inch |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Yellow |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 13 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G, 4G, 4G VoLTE |
| Additional Connectivity Features | : Bluetooth, FM, GPRS, HD Recording, Music Player, NFC, USB |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 256 GB |
| RAM | : 8 GB |
| Expandable Storage | : Na |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 108 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 16 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 3 Months |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Repair Only |
In the Box | |
| Box Contents | : Adaptor, Back Cover, Battery, Charger, Data Cable, Earphone / Headphone, Handset, Screen Protector |
| LAUNCH | Announced | February 06 |
|---|---|---|
| Status | Available. Released February 07 |
| BODY | Dimensions | 162.9 x 76 x 7.9 mm (6.41 x 2.99 x 0.31 in) |
|---|---|---|
| Weight | 181 g (6.38 oz) | |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame | |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM | |
| IP53 dust protected and water resistant (vertical water sprays) |
| DISPLAY | Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, Dolby Vision, HDR10+, 500 nits (typ), 900 nits (HBM) |
|---|---|---|
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| PLATFORM | OS | Android 12, upgradable to Android 13, MIUI 14 for POCO |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) | |
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A78 & 3x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.9 GHz Cortex-A55) | |
| GPU | Adreno 642L |
| MEMORY | Card slot | No |
|---|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM | |
| UFS 2.2 |
| MAIN CAMERA | Triple | 108 MP, f/1.9, (wide), 1/1.52", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
|---|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama | |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
| SELFIE CAMERA | Single | 16 MP, f/2.4, (wide), 1/3.06" 1.0µm |
|---|---|---|
| Features | HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30/60fps |
| SOUND | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | Yes | |
| 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, Wi-Fi Direct Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band - India |
|---|---|---|
| Bluetooth | 5.2 (Intl), 5.1 (India), A2DP, LE | |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO | |
| NFC | Yes (market/region dependent) | |
| Infrared port | Yes | |
| Radio | No | |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| FEATURES | Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|
| BATTERY | Type | Li-Po 5000 mAh |
|---|---|---|
| Charging | 67W wired, PD3.0, QC4, 100% in 45 min 5W reverse wired |
| MISC | Colors | Astral Black, Horizon Blue, Poco Yellow |
|---|---|---|
| Models | 22101320G, 22101320I | |
| Price | ₹ 24,999 / $ 221.33 / € 169.00 |
| OUR TESTS | Performance | AnTuTu: 531398 (v9) GeekBench: 2930 (v5.1) GFXBench: 28fps (ES 3.1 onscreen) |
|---|---|---|
| Display | 912 nits max brightness (measured) | |
| Camera | Photo / Video | |
| Loudspeaker | -24.9 LUFS (Very good) | |
| Battery (old) |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.28999 |
| Common or Generic Name | Redmi Poco |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | Redmi |
| Packer's Name and Address | Redmi |
| Marketer's name and Address | Redmi |
| Importer's Name and Address | Redmi |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |