Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Sony Ericsson |
Display Mobile | |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 2 inches(5.08 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Slider |
| Handset Color | : Pink |
Platform Details | |
| Operating System | : NA |
| OS Name | : Not Available |
| Processor | : 312 MHz |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 2G, 3G |
| No. of Cores | : Not Applicable |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 1 GB |
| RAM | : 110 MB |
| Expandable Storage | : 4 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 2 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : NA |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
| LAUNCH | Announced | 2009, February. Released 2009, March |
|---|---|---|
| Status | Discontinued |
| BODY | Dimensions | 96 x 47 x 14.9 mm (3.78 x 1.85 x 0.59 in) |
|---|---|---|
| Weight | 96 g (3.39 oz) | |
| SIM | Mini-SIM |
| DISPLAY | Type | TFT, 256K colors |
|---|---|---|
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~27.9% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) | |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| MEMORY | Card slot | Memory Stick Micro (M2), up to 4 GB, 1 GB included |
|---|---|---|
| Phonebook | 1000 x 20 fields, Photo call | |
| Call records | 30 received, dialed and missed calls | |
| Internal | 10MB |
| MAIN CAMERA | Single | 2 MP |
|---|---|---|
| Video | Yes |
| SELFIE CAMERA | No |
|---|
| SOUND | Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
|---|---|---|
| 3.5mm jack | No |
| COMMS | WLAN | No |
|---|---|---|
| Bluetooth | 2.0, A2DP | |
| GPS | No | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS | |
| USB | 2.0 |
| FEATURES | Sensors | |
|---|---|---|
| Messaging | SMS, EMS, MMS, Email, IM | |
| Browser | WAP 2.0/xHTML, HTML (Openwave), RSS reader | |
| Games | Yes, incl. motion-based + downloadable | |
| Java | Yes, MIDP 2.0 | |
| Walkman player TrackID music recognition Photo editor Organizer Voice memo Predictive text input |
| BATTERY | Removable Li-Ion 950 mAh battery | |
|---|---|---|
| Stand-by | Up to 480 h | |
| Talk time | Up to 8 h | |
| Music play | Up to 12 h 30 min |
| MISC | Colors | Dusky Grey, Blush Titanium, Fiesta Black, Happy Pink |
|---|---|---|
| SAR EU | 0.88 W/kg (head) |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.14487 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |