Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹33,790 |
|
₹32,590 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Features:-
Split Air Conditioner
1.5 Ton Capacity
3 Star Rating
Anti Bacteria Filter
1560W Power Consumption
Performance Feature | |
| Cooling Coverage Area | : 111 to 150 sqft |
Key Feature | |
| Brand | : Samsung |
| Model ID | : AR18JC3HATP |
Product Specification | |
| Type of AC | : Split |
Compressor | |
| Compressor Type | : Rotary |
Performance Parameters | |
| Nominal Capacity (in Ton) | : 1.5 |
| Cooling Capacity (W) | : 5000 W |
| Star Rating | : 3 Star |
Power Features | |
| Voltage/Phase | : 1 Phase, 230 V, 50 Hz |
| Power Input (Watt) | : 1560 W |
Convenience | |
| Timer | : Yes |
| Autosleep | : Yes |
| Auto Restart | : Yes |
Air Flow | |
| Air Direction (Up/Down) | : Yes |
| Auto Air Swing | : Yes |
Filters | |
| Anti-Bacteria | : Yes |
| Full HD Filter | : Yes |
| Auto Cleaning | : Yes |
Dimensions | |
| Net Weight IDU | : 9.6 Kg |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Main Unit |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.40200 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |