Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Samsung |
Display Mobile | |
| Resolution Type | : 540 x 960 Pixels |
| Display Type | : TFT Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
| Internet Connectivity | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Video Calling | : Yes |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.4.4 (KitKat) |
| Graphics | : Adreno 306 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| Memory Card Slot type | : MicroSD |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |

This is a Refurbished Product and might carry minor scratch or dent on the phone. It carries 6 months GedgetWood warranty. Accessories are not covered under Warranty.
NETWORK Technology
GSM / HSPA
2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - G530F, G530FZ, G530Y
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - G530H, G530FZ/DS
3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - G530F, G530H, G530FZ, G530Y, G531F
HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 - G530T (T-Mobile)
GPRS Yes
EDGE Yes
LAUNCH Announced 2014, September
Status Available. Released 2014, October
BODY Dimensions 144.8 x 72.1 x 8.6 mm (5.70 x 2.84 x 0.34 in)
Weight 156 g (5.50 oz)
SIM Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)
DISPLAY Type TFT capacitive touchscreen, 16M colors
Size 5.0 inches (~66.0% screen-to-body ratio)
Resolution 540 x 960 pixels (~220 ppi pixel density)
Multitouch Yes
PLATFORM OS Android OS, v4.4.4 (KitKat), upgradable to v5.0.2/v5.1.1 (Lollipop)
Android OS, v5.1 (Lollipop) - G531F
Chipset Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410
Spreadtrum SC7730 (Value Edition)
CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53
Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 (Value Edition)
GPU Adreno 306
Mali-400 (Value Edition)
MEMORY Card slot microSD, up to 64 GB (dedicated slot)
Internal 8 GB, 1 GB RAM
CAMERA Primary 8 MP, f/2.4, autofocus, LED flash, check quality
Features Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama
Video 1080p@30fps, check quality
Secondary 5 MP, f/2.2, 1080p
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot
Bluetooth v4.0, A2DP
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS
NFC Yes (G530F, G530FZ models)
Radio FM radio
USB microUSB v2.0
FEATURES Sensors Accelerometer, proximity, compass
Messaging SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM
Browser HTML5
Java No
- MP4/H.264 player
- MP3/WAV/eAAC+/FLAC player
- Photo/video editor
- Document viewer
BATTERY Removable Li-Ion 2600 mAh battery
Talk time Up to 17 h (3G)
Music play Up to 75 h
MISC Colors White, Gray, Gold
SAR EU 0.28 W/kg (head) 0.33 W/kg (body)
Price group 3/10
TESTS Performance Basemark OS II: 504 / Basemark OS II 2.0: 520
Basemark X: 1904
Display Contrast ratio: 756 (nominal), 1.935 (sunlight)
Camera Photo / Video
Loudspeaker Voice 63dB / Noise 60dB / Ring 68dB
Audio quality Noise -95.0dB / Crosstalk -93.9dB
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.20000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |