Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
| General Specifications | |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model Name | M3 |
| Color | Black |
| Capacity | 2 TB |
| Connectivity | USB 3.0 |
| Dimensions | 17.5 x 82 x 112 mm |
| Encryption | Yes |
| Features | Handy Portable Storage, Durable, SafetyKey Protection for Data, Operating Temperature: 5 Deg C - 40 Deg C, Non-operating Temperature: -20 Deg C - 65 Deg C |
| Form Factor | Desktop |
| Model | M3 |
| OS Supported | Windows: XP, Vista, 7, 8, Mac OS X 10.4.8 |
| Part Number | HX-M201TCB/G |
| External Power Required | No |
| In The Box | External Drive, USB Data Cable, Quick Installation Guide, Software Preloaded on Drive, Electronic User Documentation (PDF) |
| Software | Auto Back-up Personal Backup Solution, Secure Drive for Worry-free Data Security, SecretZone can Encrypt Data on the Device |
| Transfer Speed | USB 3.0: 4.8 Gbps |
| Type | Desktop |
| Variant | 2TB |
| Weight | 169 g |
| Warranty | |
|---|---|
| Warranty Summary | 3 Years Domestic Warranty |
Key Feature | |
| Model ID | : M3 Portable 2 TB |
| Part Number | : HX-M201TCB/G |
Hard Drives Specifications | |
| Capacity | : 2 TB |
| Interface | : USB 3.0 |
| Compatible With | : Windows XP, Windows Vista, Windows 7, Mac OS |
| Plug & Play | : Yes |
| Weight | : 160 g |
Warranty Details | |
| Warranty Details | : 3 year manufacturer warranty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |