Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹3,999 |
|
₹3,528 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Sansui |
| Model ID | : Sansui Horizon 1 |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Display Type | : FWVGA |
| Display Size | : 4.5 inches(11.43 cm) |
General Features | |
| Document Support | : Yes |
| HD Game Support | : Yes |
| Map Support | : Yes |
| Voice Call | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
| Graphics | : High Graphic |
Dimensions | |
| Dimensions | : 68.7 mm*136.6 mm*9.75 mm |
| Weight | : 126 g |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| Supported Networks | : 4G |
| Navigation Technology | : Google Map With Location base GPS |
| GPRS | : Class 10 (4+1,3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| 3G | : Yes |
| 4G | : 4G VOLTE |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : No |
| Tethering | : Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | : Bluetooth 3.0, Internal antenna |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| HD Recording | : Yes |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 3.2 MP |
| Video Recording | : Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 |
| Zoom | : Digital Zoom |
| Camera Features | : Auto Focus, Burst Mode, Face Detection, Flashlight |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 2000 mAh |
| Talktime | : 8~10.5 hrs |
| Standby Time | : 150 hrs (2G) |
Multimedia | |
| HD Game Support | : Yes |
| Music Player | : Audio MP3 , AAC , WAV , etc |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| Sensors | : Accelerometer, G-Sensor |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects, Pick & Drop, Repair Only, Replacement |
| Covered in Warranty | : Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defect Only |
| Not Covered in Warranty | : PHYSICAL DAMAGE,LIQUID SPILLAGE,CUT,BURNS |
| Warranty Service Type | : Off Site Warrany- Customer will Need to send the Defected Product To the company and the replaced Product will be sent back to customer |
| Warranty Summary | : 1 year |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 3 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Adaptor, Screen Protector, User Manual, Warranty Card |
You need a smartphone that keeps up with your fast-paced lifestyle. A smartphone that you can depend on. Sansui brings you Horizon 1, a phone for today’s generation. It facilitates 4G Volte connectivity which lets you seamlessly connect to the internet. Its long-lasting battery and panic button which lets you alert your family and friends in times of trouble add to its appeal.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.6999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |