Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹18,999 |
|
₹17,799 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More
| Brand | Sceptre |
| Model | DBT42LEV |
| Item Weight | 9 Kg |
| Warranty | 1 Year + 2 Year Extended Warranty by Sceptre India (Toll Free - 18001024837 for Installation or Service request) |
| Item model number | DBT42LEV |
| Additional Features | Sceptre LED TVs now Launched in India:, In-Built Bluetooth Audio Player, Inbuilt GAmes, Moisture Free PCB and Board Used with inbuilt voltage stabilizer from 150V to 250V,, Genuine Samsung Panel, Eco Friendly - Brimmed with eco-smart features, LED TV shuts off automatically in case it is not being viewed, Complete Media viewing of various formats in Videos, Sounds, Texts and images |
| Included Components | Remote, Manual, Wall Mount Stand, Base Stand |
| Number Of Items | 1 |
| Display Technology | LED |
| Screen Size | 40 Inches |
| Display Type | LED |
| Display Resolution Maximum | 1080p Full HD |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | Yes for remote |
| Connector Type | vga, USB, HDMI, AV, RF |
Key Feature | |
| Brand | : Others |
| Model ID | : BT42LEV |
TV Specification | |
| LED Display Type | : Full HD |
| Smart TV | : NO |
| Type | : LED |
| Display Size | : 40 inches(101.6 cm) |
| Screen Size Range | : 39 inch to 42 inch |
| Resolution | : 1080P |
| Clear Motion Rate | : 60 Hz |
| Functionality | : Standard |
| Wide Color Enhancer (Plus) | : Yes |
Audio | |
| Audio Out | : Yes |
| Number of Speakers | : 2 |
| Sound Mode | : Multiple |
| Supported Audio Formats | : Mostly All Audio & Video formats supported via USB |
| Speaker Type | : 2 Built-in Speakers |
| Sound Technology | : 10W+10W |
| Speaker Output RMS | : 10 watts x 2 |
General Feature | |
| Launch Year | : 2018 |
| Display Resolution | : Full HD |
Connectivity | |
| Analog TV Reception | : Yes via RF |
| Built In Wi-Fi | : No |
| Digital TV Reception | : Yes via AV/ HDMI |
| Headphone Jack | : Yes |
| RF Capable | : Yes |
| Wireless Ready | : NO |
| Composite In (Audio Video Cable) | : 2 (1Rear/1Rear Hybrid w/Component) |
| Component In (RGB Cable) | : 1 |
| Usb Video Supports | : Yes |
| USB Port | : 2 |
| HDMI Ports | : 2 |
| PC Audio In | : 1 |
| RF Connectivity Input | : 1 |
Video Features | |
| Brightness | : Dynamic |
| HD Technology & Resolution | : Full HD Zero Dot A+ grade Panel |
| Supported Video Formats | : Mostly All Video formats supported |
| View Angle | : 178 Degress |
| Contrast Ratio | : 200000:1 |
Power | |
| Auto Power Off | : Yes |
| Power Consumption | : 63 W (Operational), 0.5 W (Standby) |
Electronic Warranty | |
| Covered in Warranty | : Installation + Serivce |
| Not Covered in Warranty | : Breakage/ Burn |
| Warranty Service Type | : All India Home Service Free |
| Warranty Summary | : 300+ Service Centres, 600+ Engineers. Within 72 hrs Guaranteed Service Engineer Visit |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 3 Years |
1.Delivery & Installation | |
| 1. | : Product will be delivered by our courier partner and will not unpack or provide installation of the product. |
| 3. | : Free Installation |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.39999 |
| Common or Generic Name | TELEVISION |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | BH146, Sector 70, Noida 201301 |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |