Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹999 |
|
₹882 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreGet hot water for preparing tea or coffee any time you want in your PG or at home with the help of this Skyline electric kettle and save a lot of time and effort every day. Body Design Crafted with an ergonomic handle and an easy-to-pour spout, this electric kettle has a plastic body. It is durable and comes handy whenever you need hot water in a jiffy. This electric kettle has a capacity of 1.2 liters and consumes 1200 watts of energy to boil water in a matter of minutes.
Key Feature | |
| Brand | : Skyline |
Kettle Specification | |
| Automatic Shut-off | : No |
| Type | : Electric Kettle |
| Voltage | : 230 Volts. 50 Hz, AC |
| Body Material | : Plastic |
| Capacity | : 1.2 L LTR |
| Other Feature | : Wide Spout for easy filling, Pouring & Cleaning |
Power Details | |
| Frequency | : 50 - 60 Hz Hz |
| Power Input | : 220 - 240 V V |
| Cord Length | : 1.2 meter |
| Power Consumption | : 1,000 - 1,500 Watt |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Duration | : 6 Months |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1400 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |