Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹599 |
|
₹588 |
*All discounts can be availed in the cart page
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More1. It is made of organic material of environmental protection, durable and safe. 2. Soft light, can protect your eyes, especially for children. 3. Widely used in indoor and outdoor decoration. 4. It is popular in Europe, North America, Japan, Australia, etc. Specifications:Size: 6.7ft, 3.3ftWire length: 6.7ftPlug wire to the controller: 3.3ftSmall star diameter/length: 0.3ft/2ftBig star diameter/length: 0.67ft/3ftStar quantity: 12 pcs (6 big+ 6 small) Led quantity: 138 ledsLed waterproof level: ip44Voltage: 110vOutput: 29v safe low voltage (includes ul plug-in transformer) Features:8 flash modesCombination, in waves, sequential, slogs, chasing/flash, slow fade, twinkle/flash, and steady on. High brightness12 stars 138 leds, romantic atmosphere. High-brightness string light, but not dazzling. Easy to useJust plug in and unplug it for power on and off, simple and easy to set up. Widely usedCan be hung on walls, windows, doors, floors, ceilings, grasses, christmas trees and more Decorate for party, wedding, festival, shows, restaurant, hotel, commercial building, shopping center, pub, concert, hall and so on. Notes:Waterproof level is IP44, but the power and controller is non-waterproof, please keep them away from water. White buckle is to fix the main power cord line, cannot be cut, otherwise the string lights will be separated
Key Feature | |
| Brand | : Snap Light |
Lamps Specifications | |
| Bulb Attached | : Yes |
| Type | : Electric |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Glass |
| No of Pieces | : 10 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Yellow |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 7 cm |
| Breadth (in cm) | : 5 cm |
| Height (in cm) | : 7 cm |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |