Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Sony |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android 5.0.2 Lollipop |
| Processor | : 2 1.0GHz dual-core |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G |
| Additional Connectivity Features | : WiFi |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 3 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 21 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 13 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
The Sony Xperia M5 Dual is powered by 2GHz octa-core processor and it comes with 3GB of RAM. ... As far as the cameras are concerned, the Sony Xperia M5 Dual packs a 21.5-megapixel primary camera on the rear and a 13-megapixel front shooter for selfies. The Sony Xperia M5 Dual is powered by a 2600mAh non removable battery.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.12999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |