Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Swipe |
Display Mobile | |
| Display Type | : WVGA |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0 |
Dimensions | |
| Dimensions | : 125.5 * 64.6 * 10.6mm |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : microSD, upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : YES |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 5 MP |
| Primary Camera Range | : 2.1 - 4.9 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 1.3 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1500 mAh |
Multimedia | |
| Music Player | : Yes |
| Video Player | : Yes |
Other Phone Features | |
| SMS Memory | : unlimited |
| Sensors | : Proximity, G-Sensor |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Warranty Card |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Swipe Elite Prime is a 4G VoLTE Smartphone and comes with a 4 inch display. Swipe Elite Prime is powered by 1.5 GHz Quad-Core processor and it comes with 1 GB RAM.The phone packs 8 GB of internal storage that can be expanded up to 32 GB with a memory card. Swipe Elite Prime has an 5 megapixel camera on the rear and 1.3 megapixel front camera. Swipe Elite Prime runs on Android Marshmallow 6.0 and is powered by a rapid charge 2000mAh battery.The dual SIM smartphone supports 4G VoLTE/ 3G/ 2G network on both sim slots.The phone supports MP3 audio player formats; connectivity options include Wi-Fi and Bluetooth.The phone supports 21 regional languages. The phone is covered under one year manufacturer warranty.The sales package includes Handset, Battery, Data Cable, Adaptor, User Manual, Warranty Card.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.3999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |