Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹699 |
|
₹617 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : TYMES |
Memory & Storage Features | |
| Internal Storage | : 64 MB |
| RAM | : 32 MB |
| Memory Card Slot | : Yes |
| Expandable Storage | : 16 GB |
General Features | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
| Radio | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro + Regular |
| Keypad | : Yes, Alphanumeric |
Dimensions | |
| Dimensions | : 112mm*46mm*13.5mm (about) |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Removable Battery | : Yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 1000 mAh |
| Talktime | : 6 hrs |
Multimedia | |
| Audio Formats Supported | : MP3 |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| Phone Book Memory | : Yes |
| SAR Value | : 0.989W/Kg |
| Supported Languages | : Hindi ,English, Gujarati & Tamil |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, User Manual |
1.8 Display,1.3 MP Camera with Flash,Memory Card Support upto 16 GB,Language Hindi ,English, Gujarati & Tamil,1000 mAh Battery,GPRS/bluetooth, Mp3/Mp4 Audio & Video Player, TYMES Hub One Stop for One Solution, 3.5 mm Audio Jack Earphone
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.749 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |