Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹1,630 |
|
₹1,438 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreCeiling Fan
Elegant design
A golden ring on the motor and canopy
Superior ball bearings for a noiseless operation
Higher speed air delivery
Wattage:70W
Operating Voltage: 230Volts
Key Feature | |
| Brand | : Usha |
| Model ID | : Usha Allure 48 Inch 1200 mm Ceiling Fan ivory |
Fan Specification | |
| No. of Blades | : 3 |
| Voltage | : 220-240 V |
| Bearing | : DOUBLE BALL BEARING |
| Sweep (mm) | : 1200mm |
| Speed (RPM) | : 340 |
| Segment | : Decorative |
| Air Delivery (CMM) | : 225CMM |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Warranty Card |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
| Warranty Details | : companies norms |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2050 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |