Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹7,100 |
|
₹6,263 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : HD, IPS |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.4.4 (KitKat) |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 8 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : MicroSD upto 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| GPRS | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Bluetooth | : BT 4.0 |
Network Specification | |
| Network Type | : 3G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2000 mAh |
| Talktime | : Up to 15 hrs |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Practically Unlimited |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger, User Manual |
Don’t Touch, Just Wave! Just wave your hand to unlock your device, browse pictures, change videos and jump tracks without touching the screen. Q1200’s touch free, gesture control lets you do all this. Why Touch, When You Can Talk! Getting a phone call? Dictate this smart device to use its Voice Recognition Technology to accept or reject it. Not only this, you can even snooze alarms with just one command. Say it all! Float Task For Dual Window Operation Access your apps via Float Task on a dual window operation mode. Pin your favorite app to the Float Task screen and it will follow you while you do other tasks. Cold Access Apps And Smart Reading A bright 12.7 cm (5) HD IPS display with Corning Gorilla Glass 3 that instantly lights up with double touch. Multiple vivid themes and lock screens preloaded make the smartphone look truly unique and stylish. You can read comfortably as the screen will stay lit till the time you are reading. Sound Of Stability Unibody metallic design makes this smartphone both premium and durable in looks. Enjoy great sound and surround experience of the dual speaker houses powered by Dolby Digital sound technology. Say "Cheese" To Capture Your Moments Don’t let the moments just pass away, say “capture” or “cheese” to click vivid and crisp photos with the 8 MP rear camera. The Sony Exmor R™ sensor along with a bigger aperture lets you click super crisp shots even in low light conditions. Taking communication to the next level, Q1200 the new high-end smartphone from XOLO will be your perfect playmate on-the-go. Dual window, smart gestures, voice commands and much more; XOLO Q1200 is surely going to impress you with its fabulous features and elegant metallic design. Seamless Performance XOLO Q1200 is driven by the advanced 1.3GHz Quad Core processor; 1GB RAM and Android v4.2 Jelly Bean operating system which is easily upgradable to Android v4.4 KitKat assures you an overall smooth multi-tasking experience. Captures the Best Travel around the world and capture everything on-the-move with your XOLO Q1200 that features an in-built 8.0 megapixel rear camera with Sony Exmor R sensor for clear and vivid images. Store everything you love with its expandable storage up to 32GBand share them with your loved ones using the superfast 3G and Wi-Fi connectivity. Hit it Smart Unlock your device, browse image gallery, view videos and listen to your favourite music by just waving your left to right. Work on multiple apps simultaneously with features like Dual Window and Float task that allows you to access two apps at a time on the same screen. Add gestures to your favourite apps and access them even without unlocking your smartphone by just drawing them on the phone screen. Use Voice commands to receive and make calls, capture images, and snooze or stop alarm. Superior Display The smartphone boasts a wide 5.0 inch HD IPS touch screen with damage resistant Gorilla Glass 3 that offers you an unmatched viewing experience with bright, crisp colours which lets you focus on every single detail. Download free themes and design your home screen just the way you like. Fast And Fulfilling Power packed with a 1.3 GHz Quad processor, Q1200 allows faster processing speed and quicker response time. The 1 GB RAM makes this device a smooth multitasker.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7499 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |