Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreInclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹7,549 |
|
₹6,659 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Refurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Apple |
Display Mobile | |
| Display Type | : Retina Display |
| Display Size | : 4 inches(10.16 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : iOS |
| OS Name | : iOS7 |
| Processor | : 1.3 GHz MTK 6582M, Quad Core |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 2G, 3G |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Model | |
| Model Name | : iPhone 5c |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 1 GB |
| Expandable Storage | : no memory card slot |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 1.2 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
A premium creation in the world of smartphones, Apple presents the much-awaited iPhone 5C that blends the superfine design that Apple is famous for with peppy colors and functional, versatile technology that surpasses their previous offerings.
iOS 7 Operating System
Beautifully redesigned to include a host of features that makes the 4-inch screen iPhone several shades easier and simpler to use, the iOS 7 is fluid and fits perfectly on the retina display screen. A new Control Centre that pops out from underneath lets you access what you use the most in a jiffy. And the notification centre ensures that all everything you need to know is bundled into one convenient place.
iSight Camera
With an 8 megapixel primary camera and LED flash, pamper the budding photographer in you. The phone makes available several live filters and the option to take photos in square and panorama formats as well. Record videos of your little one’s stunts on the bike in HD and watch it on a large screen or FaceTime with your best friend via the 1.2 megapixel secondary camera that comes with backside illumination sensor that increases the quality of pictures in low light conditions.
A6-Chip Processor
Apple’s very own A6 processor ensures that there is extremely fast processing of apps with great power management ensuring that you perform all tasks that you usually do without draining out your battery too quickly. Play Infinity Blade on high graphics without a single hitch of lag – that is what the chip is capable of.
Apple Apps
Extremely useful apps from Apple like iPhoto, iMovie and GarageBand along with Pages, Number and Keynote apart from iBooks and Podcasts are available on the iPhone 5C for free to ensure that you get maximum productivity – you won’t be able to keep your hands off the phone with so much to do.
Connectivity and Storage
With 13 LTE bands which is the most number for any smartphone and AirDrop to share data and media with just a touch and a swipe, the iPhone 5C provides useful connectivity features that look, feel and work great. Browsing the internet is superfast, downloads are even faster with the 5C.
The smartphone also comes with 16 GB of internal storage for all your apps and media without slowing the phone down or causing unnecessary crashes.
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.37500 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |