Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹42,452 |
|
₹41,252 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Apple |
Display Mobile | |
| Display Type | : Retina HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : iOS |
| OS Name | : iOS 11 |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 256 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : No |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 7 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2691 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Earphone / Headphone, Charger |
Apple iPhone 8 (256GB) runs iOS,11 and features a 4.7 inches Retina HD with True Tone 750 x 1334 pixels display and a Hexa core Processor 2GB RAM Apple A11 Bionic processor paired with and 64GB native storage capacity. The Apple iPhone 8 boasts of a 12MP main snapper at its rear and an 7MP front-facing selfie shooter. There is a Non-removable Li-Ion battery powering the phone with support for USB Yes .
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.0 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |