Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreGet flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Apple |
Display Mobile | |
| Display Type | : OLED |
| Display Size | : 5.8 inches(14.73 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Feature Phone |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : iOS |
| OS Name | : iOS 11 |
Renew Specification | |
| Product Type | : Feature Phones |
| Connectivity | : 4G, 4G VoLTE |
| No. of Cores | : Hexa Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 64 GB |
| RAM | : 3 GB |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 12 MP |
| Flash | : Yes |
| Front Facing Camera | : 7 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Device Warranty | : 3 Months |
In the Box | |
| Box Contents | : Handset, Charger |
APPLE IPHONE X WHITE 64 GB REFURBISHED SMARTPHONE
NETWORK Technology
GSM / HSPA / LTE
LAUNCH Announced 2017, September 12
Status Available. Released 2017, November 03
BODY Dimensions 143.6 x 70.9 x 7.7 mm (5.65 x 2.79 x 0.30 in)
Weight 174 g (6.14 oz)
Build Glass front (Gorilla Glass), glass back (Gorilla Glass), stainless steel frame
SIM Nano-SIM
IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 mins)
Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified)
DISPLAY Type Super Retina OLED, HDR10, Dolby Vision, 625 nits (typ)
Size 5.8 inches, 84.4 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio)
Resolution 1125 x 2436 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density)
Protection Scratch-resistant glass, oleophobic coating
Wide color gamut
3D Touch
True-tone
PLATFORM OS iOS 11.1.1, upgradable to iOS 14.7
Chipset Apple A11 Bionic (10 nm)
CPU Hexa-core 2.39 GHz (2x Monsoon + 4x Mistral)
GPU Apple GPU (three-core graphics)
MEMORY Card slot No
Internal 64GB 3GB RAM, 256GB 3GB RAM
NVMe
MAIN CAMERA Dual 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/3", 1.22µm, dual pixel PDAF, OIS
12 MP, f/2.4, 52mm (telephoto), 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom
Features Quad-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama), panorama, HDR
Video 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps
SELFIE CAMERA Dual 7 MP, f/2.2, 32mm (standard)
SL 3D, (depth/biometrics sensor)
Features HDR
Video 1080p@30fps
SOUND Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack No
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS
NFC Yes
Radio No
USB Lightning, USB 2.0
FEATURES Sensors Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Siri natural language commands and dictation
BATTERY Type Li-Ion 2716 mAh, non-removable (10.35 Wh)
Charging Fast charging 15W, 50% in 30 min (advertised)
USB Power Delivery 2.0
Qi wireless charging
Talk time Up to 21 h (3G)
Music play Up to 60 h
MISC Colors Space Gray, Silver
Models A1865, A1901, A1902, A1903, iPhone10,3, iPhone10,6
SAR 1.09 W/kg (head) 1.17 W/kg (body)
Price $ 325.00 / £ 267.40 / € 339.99
TESTS Performance AnTuTu: 233100 (v7)
GeekBench: 10215 (v4.4)
GFXBench: 28fps (ES 3.1 onscreen)
Display Contrast ratio: Infinity (nominal), 5.013 (sunlight)
Camera Photo / Video
Loudspeaker Voice 68dB / Noise 74dB / Ring 76dB
Audio quality Noise -93.7dB / Crosstalk -82.8dB
Battery life
Endurance rating 74h
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.38999 |
| Common or Generic Name | IPHONE X |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | 247, Taj Manzil Ground floor, opp cafe Samundar, Nagpada. Mumbai 400008 |
| Packer's Name and Address | APPLE INC USA |
| Marketer's name and Address | 247, Taj Manzil Ground floor, opp cafe Samundar, Nagpada. Mumbai 400008 |
| Importer's Name and Address | 247, Taj Manzil Ground floor, opp cafe Samundar, Nagpada. Mumbai 400008 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | United States of America |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |