Product Sold Out
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreBring home the Arise Juicy Pro Juice Extractor and prepare juice every day for your loved ones. Making juice at home would be more economical and hygienic than having it from outside. It comes with powerful motor of 350 watts that will squeeze out till there is last drop of juice. It has convenient fruit/vegetable tray to keep the fruit or vegetable to be squeezed. With its 2 speed controls feature you can extract juice as per your convenience. It has easily removable and transparent juice/pulp collector and easily removable and washable cutter/ strainer. Extracting juice is so convenient with this juice extractor. It looks very elegant with its super clean surface finish.
For any Query,you can contact on our customer care number:-011-66580322.
| General Features | |
| Model Name: | Juicy Pro |
| Type: | Juice Extractor |
| Power | |
| Power Consumption: | 350 Watt |
| Power Requirement (V): | 230V,50 Hz |
| Revolutions (RPM): | 15000 |
| Functions | |
| Juicing : | Yes |
| Blades | |
| No. of Blades: | 1 |
| Material: | Stainless Steel |
| Safety Features | |
| Locking System: | Yes |
| Additional Feature | |
| Other Features: | Efficient Juicing, Low Noise Design, Power full Motor, Shock Proof ABS body, OLP Safety, Non- Slip Rubber Feet,Lockable Side Bars |
| Dimensions | |
| Width: | 200 mm |
| Height: | 309 mm |
| Depth: | 255 mm |
| Weight: | 2.040 Kg |
| Sales Package | |
| In Box Content: | Main Unit, User Manual & Warranty Card |
Key Feature | |
| Brand | : Arise |
Mixers & Processors Specification | |
| Function | : Juicing |
| Type | : Juicer |
| Voltage | : 230V,50 Hz |
Warranty Details | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Service Type | : Arise offers 1 Year Warranty for this product for repairing or replacing parts, free of cost against defect in manufacturing part. |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2290 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |