Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||
|---|---|---|---|---|
| ₹10,299 |
|
₹10,099 |
*All discounts can be availed in the cart page
This product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : TFT |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : Micro |
| Handset Color | : White |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0.1 |
| Processor | : 1.5 GHz |
Model | |
| Model Name | : Zenfone Max |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 64 GB |
Internet & Connectivity | |
| GPRS | : Yes |
| Edge | : Yes |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| GPS Support | : YES |
| Bluetooth | : Yes |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
Network Specification | |
| Network Type | : 4G |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
| Video Recording | : Yes |
| Zoom | : Yes |
Battery | |
| Battery Type | : Li-Ion |
| Battery Capacity (mAh) | : 5000 mAh |
Multimedia | |
| Music Player | : Yes |
| Video Player | : Yes |
Other Phone Features | |
| SMS Memory | : Yes |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Domestic, Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Data Cable, User Manual |
Do more with the ASUS ZenFone Max. It has a mammoth-sized that boasts a long standby time and the ability to recharge compatible devices. Watch movies, take care of work or take a moment to capture an inspiring landscape for Instagram. The phone packs a long-lasting 5000 mAh lithium-polymer . It boasts a standby time of 38.1 days. With up to 37.6 hours of talktime on 3G or 32.5 hours of Wi-Fi web browsing, the device has enough juice to keep up with any power user. The ZenFone Max can even be used to charge other compatible devices. Thanks to the 5000 mAh , this phone can be used as a to charge other devices. Just connect the device to the Zenfone Max using a on-the-go (OTG) cable. The 13 MP PixelMaster camera has a f/2.0-aperture lens for high-resolution photos captured without shutter lag. Industry-leading Low Light mode uses pixel-merging technology to ensure up to 400% brighter photos at night or in low-light. The ultra-fast, laser auto-focus feature greatly reduces blurring and enhances image stabilization. The camera has an intuitive Full Manual mode. Adjust all the settings of the camera manually, as you would with a DSLR, and capture your loved one's birthday. All 13 professional settings and controls are easy to access while frang a shot. With the 85-degree field of view, the phone is perfect to capture large group photos at picturesque locations. The ZenFone Max is powered by a quad-core, Qualcomm® Snapdragon™ 410 processor that clocks at 1 GHz. With 2 GB LPDDR3 RAM, the processor pushes multitasking further, allowing users to play 3D games or edit HD videos seamlessly. The device features LTE Category 4 for download speeds of up to 150Mbps and Dual SIM standby. The ZenFone Max has a HD IPS display that boasts a resolution of 1280x720 and offers wide, 178-degree viewing angles, with a captivating 267 ppi pixel density. With 16 GB of internal storage, you can download your favourite apps and store it in this smartphone. Moreover, you can also expand the storage up to 64 GB via a croSD card. The new ZenUI, made especially for ASUS phones, has more than 1000 features and additions to the stock Android interface. The UI also features custozable gestures, such as double tap to wake up. With custozable themes and a new layout, the UI expands white space and places the information you need intuitively. Suggested Accessories with this product One Assist Protect Accidental Damage and Liquid Damage Protection Ambrane 10000 mAh P-1111 White Blue - 1 Year Warranty Selfie Stick with Aux Cable Rs. 599 Rs. 499 Rs. 59
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10299 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |