Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹25,990 |
|
₹24,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreAVITA Essential NE14A2INC44A-MB Laptop (Intel Celeron N4020/ 4GB Ram/ 256GB SSD/ 14inch FHD/ Windows 10 Home/ No ODD /Matt Black) Without Optical Drive
Key Feature | |
| Brand | : Avita |
| Model ID | : NE14A2INC44A-MB |
| Part Number | : NE14A2INC44A-MB |
Processor | |
| Processor | : Intel |
| Processor Generation | : NA |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 4 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : No HDD |
| SDD Capacity | : 256 GB |
Display | |
| Resolution | : 1920 x 1080 Pixel |
| Screen Size | : 14 inches(35.56 cm) |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 Home |
Graphic | |
| Graphic Memory | : None |
Machine Dimensions | |
| Weight | : 1.4 kg |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 1 Year |
| Warranty Summary | : Standard One Year Manufacturer Warranty |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.29990 |
| Common or Generic Name | AVITA Essential NE14A2INC44A-MB Laptop |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | ?Alco Electronics Limited, Alco Electronics (Dongguan) Limited Add: Gong Ye Xi Rd., Houjie Technology Industrial Park, Houjie, Dongguan, Guangdong, China P.C.:523960 |
| Packer's Name and Address | ?Alco Electronics Limited, Alco Electronics (Dongguan) Limited Add: Gong Ye Xi Rd., Houjie Technology Industrial Park, Houjie, Dongguan, Guangdong, China P.C.:523960 |
| Marketer's name and Address | Ingram Micro India P Ltd 5th Floor, A Wing, Empire Plaza, LBS Road, Gandhinagar, Vikhroli West, Mumbai, Maharashtra - 400083 |
| Importer's Name and Address | Ingram Micro India P Ltd 5th Floor, A Wing, Empire Plaza, LBS Road, Gandhinagar, Vikhroli West, Mumbai, Maharashtra - 400083 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |