Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹890 |
|
₹785 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreBring natural elegance into your home with our handcrafted Bamboo Hanging Light. Designed with eco-friendly materials and artisanal craftsmanship, this pendant lamp adds warmth, charm, and sophistication to any space.
Material: 100% natural bamboo, handwoven for a unique finish
• Design: Rustic yet modern style with intricate lattice patterns
• Lighting Effect: Soft, warm glow that creates cozy ambience and decorative shadow play
• Versatility: Perfect for living rooms, bedrooms, dining areas, cafés, or patios
• Durability: Lightweight, strong, and sustainable bamboo construction
Key Feature | |
| Model ID | : WE_BA_JULLIAN_WH_19 |
Lamps Specifications | |
| Bulb Attached | : No |
| Type | : Other |
Basic Features Specifications | |
| Material | : Bamboo |
| No of Pieces | : 1 |
Home & Kitchen Color Specifications | |
| Color | : Beige |
Product Dimension Specifications (in cm) | |
| Length (in cm) | : 20 cm |
| Breadth (in cm) | : 20 cm |
| Height (in cm) | : 33 cm |
IndiMarket | |
| IndiMarket Art | : Cane & Bamboo |
40Dimension and weight (After packaging) | |
| Package Length Unit | : Centimetres |
| Package Width Unit | : Centimetres |
| Package Height Unit | : Centimetres |
| Package Weight Unit | : Grams |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.1999 |
| Common or Generic Name | Bamboo Hanging Light |
| Net Contents / Net Quantity | 1 |
| Manufacturer's Name and Address | WE SERVE EBIZ, NH 37, Lachit Garh Path,Near SBOA School Near Janata Girls PG, Next Virundha Residency Lane,GARCHUK, Guwahati, Assam 781035 |
| Packer's Name and Address | WE SERVE EBIZ, NH 37, Lachit Garh Path,Near SBOA School Near Janata Girls PG, Next Virundha Residency Lane,GARCHUK, Guwahati, Assam 781035 |
| Marketer's name and Address | WE SERVE EBIZ, NH 37, Lachit Garh Path,Near SBOA School Near Janata Girls PG, Next Virundha Residency Lane,GARCHUK, Guwahati, Assam 781035 |
| Importer's Name and Address | WE SERVE EBIZ, NH 37, Lachit Garh Path,Near SBOA School Near Janata Girls PG, Next Virundha Residency Lane,GARCHUK, Guwahati, Assam 781035 |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |