Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹9,999 |
|
₹8,820 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Blackberry |
| Model ID | : Q10 |
Display Mobile | |
| Display Color | : 256 K |
| Other Display Features | : Multi-touch |
| Resolution Type | : 720 x 720 Pixels |
| Display Type | : AMOLED |
| Display Size | : 3.1 inches(7.87 cm) |
General Features | |
| Business Features | : Document Viewer, Document Editor, Pushmail, Documents, Spreadsheets, Adobe Reader |
| Internet Connectivity | : yes |
| Map Support | : yes |
| Other Connectivity Features | : yes |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : |
| Keypad | : Yes, QWERTY |
| Call Features | : Loudspeaker |
Platform Details | |
| Operating Frequency | : GSM - 900, 1800; UMTS - 2100 |
| Operating System | : BlackBerry |
| OS Name | : BlackBerry 10.1 |
| Processor | : 1.5 GHz, dual core |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| NFC | : yes |
| Internet Features | |
| GPRS | : Class 10 (4+1,3+2 slots), 32 - 48 kbps |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
| Tethering | : USB, Wi-fi Hotspot |
| GPS Support | : A-GPS, GLONASS, with Google Maps |
| Bluetooth | : Bluetooth v2.1 with A2DP |
| Audio Jack | : 3.5 mm |
| Wap | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
| Video Recording | : Yes, 1080 x 1920 |
| Zoom | : Digital Zoom - 5x |
| Camera Features | : Primary Camera: Auto Focus, Sub Flush Camera Lens, Time Shift Mode Secondary Camera: 720p Video Recording, Digital Zoom - 3x |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2100 mAh |
| Talktime | : 13 hrs (3G) |
| Standby Time | : 355 hrs (3G) |
Multimedia | |
| Music Player | : Yes, Supports MP3 |
| Video Player | : Yes, Full HD |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
| SMS Memory | : Yes |
| Sensors | : Ambient Light Sensor, Gyroscope, Accelerometer, Magnetometer, Proximity Sensor |
| Additional Features | : NFC Support, Micro HDMI, Calendar, BlackBerry Security, Active Frames, Games, Wide QWERTY, 3G Mobile Hotspot, BBM Video with Screen Share, Voice Input |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : Handset, Earphone / Headphone, Battery, Charger, Data Cable, Adaptor, User Manual |
Key Features:
1.5 GHz Processor
2 MP Secondary Camera
8 MP Primary Camera
BlackBerry 10 OS
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.39999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |