Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Model ID | : Q10 |
Display Mobile | |
| Other Display Features | : Multi-touch |
| Resolution Type | : 720 x 720 Pixels |
| Display Type | : Super AMOLED |
| Display Size | : 3.1 inches(7.87 cm) |
General Features | |
| Form | : Bar |
| SIM Size | : |
| Keypad | : Yes, QWERTY |
Platform Details | |
| Operating System | : Brew |
| OS Name | : BlackBerry OS 10 |
Memory and Storage | |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 8 - 10.9 MP |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
| Video Recording | : Yes, 1080 x 1920 |
| Zoom | : Digital Zoom - 5x |
| Camera Features | : Primary Camera: Auto Focus, Sub Flush Camera Lens, Time Shift Mode Secondary Camera: 720p Video Recording, Digital Zoom - 3x |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 1730 mAh |
| Talktime | : 13 hrs (3G) |
| Standby Time | : 355 hrs (3G) |
Multimedia | |
| Music Player | : Yes, Supports MP3 |
| Video Player | : Yes, Full HD |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
| SMS Memory | : Yes |
| Sensors | : Ambient Light Sensor, Gyroscope, Accelerometer, Magnetometer, Proximity Sensor |
| Important Apps | : BlackBerry World, BlackBerry Balance, BlackBerry Hub, BlackBerry Remember |
Mobile & Tablets Seller Warranty Details | |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
| Device Warranty Seller | : 1 Year |
| Warranty Available Seller | : Seller Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
Brand New Imported Blackberry Q10 SmartPhone - White Color
1 Year Seller Warranty
Imported product not under manufacturer warranty
Key pad contain English with Arabic letters
Single SIM, GSM
BlackBerry 10
1.5 GHz, Dual Core Processor
3.1 Inches Super AMOLED Display
8MP Primary, 2MP Front Camera
Expandable Memory upto 32 GB
Warranty Terms & Conditions:
During Warranty, Warranty will be Void under the following Terms and Conditions :
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.33990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |