Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Model ID | : XC2 |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5 inches(12.7 cm) |
General Features | |
| Radio | : Yes |
| SIM Type | : Dual Sim |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v4.4.4 (KitKat) |
| Processor | : 1.5 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : 32 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 13 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
| Video Recording | : Yes , Full HD Recording at 1920 x 1080 |
Battery | |
| Removable Battery | : yes |
| Battery Capacity (mAh) | : 1730 mAh |
Multimedia | |
| FM | : Yes |
Other Phone Features | |
| Call Memory | : Yes |
| SMS Memory | : Yes |
Mobile & Tablets Seller Warranty Details | |
| Box Accessories Warranty | : No |
| Device Warranty Seller | : 2 Months |
| Warranty Available Seller | : Seller Warranty |
| Warranty Type | : Repair Only |
Rich Configurated Smartphone Uniscope XC2
with
2 GB RAM , 16GB ROM , 13MP Camera , 5MP Front Camera,
5 inch Screen Size
@ Truely Best Price...!!!
Sealed open for check.
Color will be sent either white or creamish as shown in picture below.


| GENERAL FEATURES | |
|---|---|
| Brand | Uniscope |
| Handset Color | Grey or white as per stock availibility |
| Call Features | Hands Free |
| Model Name | XC2 |
| Touch Screen | Capacitive |
| SIM Type | Dual Sim, CDMA + GSM |
| Model ID | XC2 |
| MULTIMEDIA | |
|---|---|
| Music Player | Supports MP3 |
| FM | Yes, with Recording |
| CAMERA | |
|---|---|
| Other Camera Features | Flash |
| Zoom | Yes |
| HD Recording | Full HD |
| Rear Camera | Yes, 13 MP |
| Front Facing Camera | Yes, 5 MP |
| INTERNET & CONNECTIVITY | |
|---|---|
| Audio Jack | 3.5mm |
| Bluetooth | Yes |
| Navigation Technology | with Google Maps |
| Internet Features | |
| Wifi | Yes, 802.11b |
| GPRS | Yes |
| USB Connectivity | Yes, micro USB |
| Tethering | Wi-fi Hotspot (Data does not works in Relience CDMA) |
| OTHER FEATURES | |
|---|---|
| Sensors | gravity sensor, light sensor |
| DISPLAY | |
|---|---|
| Resolution | HD, 1080 x 1920 Pixels |
| Type | TFT |
| Size | 5 inch |
| WARRANTY | |
|---|---|
| Covered in Warranty | Warranty of the product is limited to manufacturing defects only |
| Warranty Summary | 2 Months warranty against any manufacturing defects |
| Not Covered in Warranty | Warranty Does Not Cover Any Damage Caused To The Product Due To Improper Installation By Customer |
| BATTERY | |
|---|---|
| Type | 2000 mAh |
| MEMORY AND STORAGE | |
|---|---|
| Memory | 2 GB RAM |
| Internal External |
16 GB Micro SD upto 32 GB |
| PLATFORM | |
|---|---|
| OS | Android v4.1.2 (Jelly Bean) |
| Processor |
1.5 GHz, Quad Core
|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.11999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |