Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹12,299 |
|
₹11,099 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreThe PowerShot SX600 HS strikes the right balance between a camera’s zoom capabilities and its compactness, making it an ideal travel Zoom-Camera. The slim design packs a high-powered 18x zoom lens but when the lens is retracted, the SX600 is incredibly slim and compact and can easily slip into any pocket.
DIGIC4+
25mm – 450mm (18x Optical) with 36x ZoomPlus
Full HD Movie
Key Feature | |
| Model ID | : SX600 |
Features | |
| Camera Type | : Point & Shoot |
Megapixels | |
| Optical Sensor Resolution (in Mega Pixel) | : 16 MP |
Zoom | |
| Optical Zoom | : 18x |
LCD Screen Size | |
| Screen Size | : 3 inches(7.62 cm) |
Shutter Speed | |
| Maximum Shutter Speed | : 1/2000 sec |
| Minimum Shutter Speed | : 1 sec |
Lens | |
| Auto Focus | : Continuous, Servo AF |
| Focal Length | : 4.5 (W) - 81.0 (T)mm (35mm film equivalent: 25 (W) - 450 (T)mm) |
Flash | |
| Flash Modes | : Auto, On, Slow Synchro, Off |
| Flash Range | : 50cm - 3.5m (W), 1.0 - 2.0m (T) (1.6 - 11ft. (W), 3.3 - 6.6ft. (T)) |
Camera Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Duration | : 2 Years |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.15995 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |