Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Blackberry |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 3.5 inches(8.89 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Single Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Operating System | : BlackBerry |
| OS Name | : Blackberry v10.3 |
| Processor | : Dual Core |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 3G |
| No. of Cores | : Dual Core |
| No. of SIM | : Single SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 2 GB |
| Expandable Storage | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 2 MP |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 1 Months |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
In the Box | |
| Box Contents | : Charger, Data Cable, Battery |

This is a used product with 1 Month seller warranty. It is 7-level quality tested and factory restored by highly qualified professionals. The device may have cosmetic blemishes(dents & scratches), but is in good working condition. Accessories are not included. Though accessories & box may not be original. Handsfree/Earphone will not be available in these phones
Whtasapp Wont be supported in this mobile.
4G Jio SIM VOLTE also wont support on this model.
| NETWORK | Technology | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - USA model | |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | ||
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps | |
| GPRS | Yes | |
| EDGE | Yes |
| LAUNCH | Announced | 2014, June |
|---|---|---|
| Status | Available. Released 2014, December |
| BODY | Dimensions | 131 x 72.4 x 10.2 mm (5.16 x 2.85 x 0.40 in) |
|---|---|---|
| Weight | 177 g (6.24 oz) | |
| Keyboard | QWERTY | |
| SIM | Nano-SIM | |
| - Optical trackpad |
| DISPLAY | Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
|---|---|---|
| Size | 720 x 720 pixels, 3.5 inches (~294 ppi pixel density) | |
| Multitouch | Yes | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| PLATFORM | OS | BlackBerry 10.3.1 OS |
|---|---|---|
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon | |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait | |
| GPU | Adreno 225 |
| MEMORY | Card slot | microSD, up to 128 GB |
|---|---|---|
| Internal | 16 GB, 2 GB RAM |
| CAMERA | Primary | 8 MP, 3264 x 2448 pixels, autofocus, LED flash |
|---|---|---|
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama | |
| Video | 1080p@30fps | |
| Secondary | 2 MP |
| SOUND | Alert types | Vibration; MP3, WAV ringtones |
|---|---|---|
| Loudspeaker | Yes | |
| 3.5mm jack | Yes |
| COMMS | WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot |
|---|---|---|
| Bluetooth | v4.0, A2DP, EDR, LE | |
| GPS | Yes, with A-GPS | |
| NFC | Yes | |
| Radio | FM radio | |
| USB | microUSB v2.0 (SlimPort) |
| FEATURES | Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
|---|---|---|
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM, BBM 6 | |
| Browser | HTML5 | |
| Java | Yes, MIDP 2.1 | |
| - Active noise cancellation with dedicated mic - MP3/WMA/WAV/eAAC+/FlAC player - DivX/XviD/MP4/WMV/H.264 player - Photo/video editor - Document viewer |
| BATTERY | Non-removable Li-Ion 2515 mAh battery | |
|---|---|---|
| Stand-by | Up to 348 h (2G) / Up to 365 h (3G) | |
| Talk time | Up to 11 h 40 min (2G) / Up to 17 h 10 min (3G) | |
| Music play | Up to 70 h |
| MISC | Colors | Black |
|---|
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.10000 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |