Product Sold Out
This is a pre-owned product that has been professionally restored to working order and undertaken multiple levels of quality check. This item may or may not come with original box & brand accessories.
Know MoreRefurbished products are like new products with no or minimum wear and tear. These products are tested by professionals and verified to function properly. These are sold at a much lower price than new ones. Products are covered in Return Policy and come with seller warranty.
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreKey Feature | |
| Brand | : Motorola |
Display Mobile | |
| Display Color | : 16 M |
| Other Display Features | : Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution Type | : 1080P |
| Display Type | : IPS Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| Business Features | : Document Viewer, Adobe Reader |
| Document Support | : yes |
| HD Game Support | : yes |
| Internet Connectivity | : yes |
| Map Support | : yes |
| Other Connectivity Features | : volte |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : BLACK |
Platform Details | |
| Java | : Yes |
| Operating System | : Android |
| Operating Frequency | : GSM 850/900/1800/1900 MHz |
| OS Name | : Android Marshmallow 6.0.1 |
| Graphics | : yes |
Renew Specification | |
| Product Type | : Smartphones |
| Connectivity | : 4G VoLTE |
| Additional Connectivity Features | : WiFi |
| No. of Cores | : Octa Core |
| No. of SIM | : Dual SIM |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 32 GB |
| Memory Card Slot type | : dedicated slot |
| RAM | : 2 GB |
| Hot Swap Support | : yes |
Camera | |
| HD Recording | : yes |
| Primary Camera (Megapixel) | : 21 MP |
| Primary Camera Range | : 11 MP & More |
| Flash | : Dual LED |
| Front Facing Camera | : 5 MP |
| Zoom | : Digital Zoom - 4x |
Unboxed/Refurbished Phones Warranty | |
| Device Warranty | : 6 Months |
| Warranty Type | : Repair Only |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
In the Box | |
| Box Contents | : Charger, Data Cable, Battery |
Moto x play 21 mp
32GB
Color black

Item Condition : Please Read Carfully.
* Item is seller refurbished and has 6 months of seller warranty. Product is not brand new there will be some minor ware of use on the mobile.
* What is Seller refurbished ?: An item that has been restored to working order by the ShopClues seller or a third party not approved by the manufacturer. This means the item has been inspected, cleaned and repaired to full working order and is in excellent condition. This item may or may not be in its original packaging. See the seller’s listing for full details.
* How are refurbished phones different from New ? : The main difference between "refurbished" and "New" products is that refurbished products have been tested and verified to function properly, and are thus defects free, while "New" products may or may not be have defect as they are box pack untouched.
* What is Box Changed ? : original box is replaced with our own new box as shown in the photos
* What accessories are there in the box ? : There will be compatible USB cable and adapter only of other brand, not original. No other accessories are included
Term of sale
1. Kindly make sure to inspect the packet condition before accepting the item from courier company/delivery person and signing their receipt.
2. In case of any signs of Damage or tampering of packet , please do not accept the package Or Open the package in front of courier person and mention package condition on the receipt/ run sheet.
3. Some Tech Specification may vary as the proper info is not available.
4. In case the item is out of stock, your entire amount will be refunded via the same method as used to make the payment or time extension will be requested.
5. You can Email us or ShopClues.
6. Buying this item will ensure that YOU ACCEPT TO ALL THESE TERMS AND CONDITIONS.
7. If items comes under seller warranty buyer need to send items back to seller for replacement.
8. At the time of installation if any items broken or damage is bear by buyer.
9. For tracking please check the tracking number with respected sites of same courier.
10. Kindly check the pin code before placing any order.
-6 Months Seller Warranty
- All accessories are not covered under warranty
- Any physical or water damage will not be covered under the warranty
- In-case of any manufacturing defect, the customer has to report the problem within 48 hours of delivery for replacement. Any issue reported post 48 hours will only be repaired and not be replaced.
Contact us
Email id: rizwansolanki@gmail.com
Contact No : 9830765997
Feel free to contact us as any time from Monday to Saturday 11.00 AM to 6.00 PM (Sunday holiday)
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.19999 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |
| Condition | Condition Description | Accessories |
| Unboxed | Like New No Functional Defects |
Original |
| Superb | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Good | No functional defects Light scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |
| Fair | No functional defects Few noticeable scratches but no cracks or chips on the phone |
Not Original but Best Quality |