Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹7,990 |
|
₹7,048 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreDisplay Mobile | |
| Display Type | : HD |
| Display Size | : 5.5 inches(13.97 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
| Handset Color | : Gold |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android v6.0 Marshmallow |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 16 GB |
| RAM | : 3 GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : Yes |
| 4G | : Yes |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 8 MP |
| Primary Camera Range | : 5 - 7.9 MP |
| Flash | : LED |
| Front Facing Camera | : 8 MP |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2500 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : Manufacturing Defects |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
In The Box | |
| Box Contents | : User Manual |
| General Specifications | |
| Launch Date | 11 Aug, 2016 |
| Price | Rs. 7,199 |
| Brand | Coolpad |
| Model | Mega 2.5D |
| Color | Gold, Grey, Champagne Gold |
| Form Factor | Bar |
| Category | Smartphone / Phablet |
| Dual Sim | ![]() |
| Hybrid Sim | ![]() |
| Sim Card | Dual Micro Sim |
| Waterproof | ![]() |
| Fingerprint Scanner | ![]() |
| Network | LTE + LTE |
| Operating System | Android V6.0 (Marshmallow) |
| Custom UI | Cool UI 8.0 |
| Dimensions | 153 x 76.8 x 7.85 mm |
| Weight | 143 Grams |
| Storage | |
| Internal Storage | 16 GB |
| Expandable Storage | Up To 128 GB |
| Card Slot | Micro Sd Card |
| Camera | |
| Rear Camera | 8 MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Rear Flash | Single LED Flash |
| Rear Camera Features | Geo Tagging |
| Video Recording | 1920x1080 @30 FPS, Full HD |
| Zoom | Digital Zoom |
| Calling & Messaging | |
| Phone Book | Unlimited |
| SMS | ![]() |
| MMS | ![]() |
| Instant Messaging | ![]() |
![]() |
|
| Entertainment/Multimedia | |
| Radio | ![]() |
| Headset | ![]() |
| Audio Format | AAC, WAV, MP3 |
| Video Format | AVI, 3GP, H.264, MP4 |
| Speaker | ![]() |
| Processor & RAM | |||
| Processor | 1 GHz Quad Core | ||
| Chipset | MediaTek MT6735P | ||
| RAM | 3 GB | ||
| GPU | Mali-T720 | ||
| Display | |||
| Size | 5.5 Inches (Large) | ||
| Screen | HD 2.5D Curved Glass Display | ||
| Sensors | Accelerometer, Proximity Sensor, Compass | ||
| Resolution | 720 x 1280 Pixels, HD | ||
| Pixel Density | 267 ppi | ||
| Colours | 16M | ||
| Keyboard | Touch | ||
| Screen to Body Ratio | 73% | ||
| Stylus | ![]() |
||
| Other Input Features | Multitouch | ||
| Battery | |||
| Battery Capacity | 2500 mAh | ||
| Battery Type | Li-Ion, Non Removable | ||
| Wireless Charging | ![]() |
||
| Quick Charging | ![]() |
||
| Connectivity | |||
| GPRS | ![]() |
||
| 2G | GSM 900/1800 MHz |
||
| 3G | HSDPA 2100 MHz |
||
| 4G | LTE / LTE |
||
| VoLTE | ![]() |
||
| WiFi | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot | ||
| Bluetooth | V4.0 |
||
| GPS | GPS/ A-GPS | ||
| NFC Support | ![]() |
||
| Infrared | ![]() |
||
| USB Port | Micro USB V2.0 |
||
| Edge | ![]() |
||
| HDMI | ![]() |
||
| Miracast | ![]() |
||
| USB OTG | ![]() |
||
| USB Type-C | ![]() |
||
| Additional Information | |||
| Items in the Box | Handset, Battery, Charger, Data Cable, Headset And User Guide | ||
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.7990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |