| Brand | Coolpad |
|---|---|
| Package Dimensions | 17.3 x 9.1 x 6.4 cm; 360 Grams |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| RAM Size | 1 GB |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Flash Memory Installed Size | 16 GB |
| Operating System | Android |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Processor Count | 4 |
| Special Features | Dual Sim, Rear Camera, Front Camera |
| Mounting Hardware | Handset, Removable Battery, Travel charger, USB cable, Protective case, Protective Film, Warranty card, Quick Start guide |
| Standing screen display size | 5 Inches |
| Optical Sensor Resolution | 2 MP |
| Batteries Included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Battery Power Rating | 2000 Milliamp Hours |
| Cellular Technology | 4G |
| Connector Type | 4G |
| Item Weight | 360 g |
