Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹2,799 |
|
₹2,469 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreFacility | |
| Facility | : With Calling |
Display Mobile | |
| Display Type | : Capacitive Touch Screen |
| Display Size | : 7 inches(17.78 cm) |
General Features | |
| SIM Type | : Dual Sim |
| Form | : Bar |
Platform Details | |
| Operating System | : Android |
| OS Name | : Android OS 4.4.2 KitKat |
| Processor | : 1.3 GHz |
Memory and Storage | |
| Internal Storage | : 4 GB |
| RAM | : 512 MB |
| Expandable Storage | : Upto 32GB |
Internet & Connectivity | |
| 3G | : No |
| 4G | : No |
| Wifi | : Yes |
| USB Connectivity | : Yes |
Camera | |
| Primary Camera (Megapixel) | : 0.3 MP |
| Primary Camera Range | : 2 MP & Below |
| Flash | : No |
| Front Facing Camera | : NA |
Battery | |
| Battery Capacity (mAh) | : 2400 mAh |
Mobile & Tablets Warranty | |
| Warranty Available | : Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | : International |
| Device Warranty | : 1 Year |
| Box Accessories Warranty | : 6 Months |
What is in the Box | |
| Items in the Box | : Flap Cover |
| Brand | Datawind |
|---|---|
| Colour | Black |
| Form Factor | Touchscreen |
| Screen Size | 7 Inches |
| Product Dimensions | 23.4 x 13.7 x 5.6 cm |
| Item model number | 7SC* |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| RAM Size | 512 MB |
| Connectivity Type | 3G,wifi |
| Operating System | Android |
| Included Components | Ubislate Smartphone Device,Home Charger,Warranty Card,Quick Start Guide |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.2799 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | China |