Product Sold Out
Inclusive of all taxes
English हिंदी
| Original Price |
|
Deal Price | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| ₹44,990 |
|
₹43,790 | ||||
*All discounts can be availed in the cart page
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹199 | Max. Discount ₹1000 T&CThis product is currently out of stock
If applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know MoreTOLL FREE HELPLINE 18001035573/011-64563535/36(Mon-Sat)(10 :30 AM to 6:30 PM) FOR ONSITE WARRANTY
|
General |
|
|
Model |
Inspiron 3558 |
|
Processor |
|
|
Processor |
Intel(R) Core(TM) i5-5200U Pro cessor (3M Cache, 2.30 GHz upto 2.70 G Hz) |
|
Variant |
5200U |
|
Clock Speed |
2.30 GHz |
|
Cache |
3 MB |
|
Memory |
|
|
System Memory |
6 GB DDR3 |
|
Storage |
|
|
HDD Capacity |
1 TB |
|
Optical Disk Drive |
|
|
Optical Drive |
DVD RW Drive |
|
Platform |
|
|
Operating System |
Windows 10 |
|
|
|
|
Screen Size |
15.6 inch |
|
Resolution |
1366 x 768 Pixel |
|
Screen Type |
TOUCHSCREEN HD Display |
|
Graphics |
|
|
Graphic Processor |
Intel HD Graphics 4400 |
|
Input |
|
|
Web Camera |
1.0 Megapixel HD Webcam |
|
Pointer Device |
Touchpad |
|
Keyboard |
English US Keyboard Layout |
|
Communication |
|
|
Ethernet |
Yes |
|
Wireless LAN |
Dell Wireless 1707 |
|
Bluetooth |
v4.0 |
|
Power |
|
|
Power Supply |
45 Watt AC Adaptor |
|
Battery Cell |
4 cell |
|
Ports/Slots |
|
|
USB Port |
2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0 |
|
Mic In |
Yes |
|
RJ45 LAN |
Yes |
|
HDMI Port |
Yes, v1.4 |
|
Multi Card Slot |
Yes |
|
Machine Dimensions |
|
|
Weight |
2.25 kg |
|
Dimension |
376 x 259 x 31.3 mm |
|
Color |
Black |
|
Warranty |
One Year Onsite Seller Warranty And six Months Warranty In-Box Accessories ( Imported Laptop) |
|
Onsite, Please call on - 9212666171 for any query and onsite warranty. |
|
|
Onsite (at 116 locations) Please check warranty Location list /Carry-In/Courier for other locations. http://momentumgroup.in/locations.htm |
|



Processor | |
| Processor | : Core i5 |
| Processor Generation | : 5th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 6 GB |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| RPM | : 5400 |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
Communication | |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.44990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |