Product Sold Out
Get flat 10 Percent off on all Prepaid Orders
Use Code "MYSHOPCLUES" Min. Cart Value ₹149 | Max. Discount ₹1000 T&CIf applicable customer can place a return/replacement request within 10 Days of order delivery.
In case of damaged/missing/wrong product or empty parcel, the return/replacement request should be placed within 2 days of delivery.
Know More|
Product Name |
Dell Insprion 5559 |
|
Processor |
6th Generation Intel® Core™ i5-6200U Processor (2.3 GHz up to 2.80 GHz , 3M Cache) |
|
Display |
15.6 in Full HD LED touchscreen (1920 x 1080), 10-finger multi-touch support |
|
Graphics Memory |
Intel HD Graphics 520 with shared graphics memory |
|
Storage |
1TB Hard Drive |
|
System Memory |
8 GB DDR3L |
|
Operating System |
Windows 10 Home, 64-bit |
|
Optical Drive |
DVD +/- RW |
|
Audio |
Waves MaxxAudio Pro |
|
Keyboard |
English Backlit keyboard |
|
Input/Output Ports |
Headphone output/Microphone-in Combo Jack |
|
2 x USB 2.0 |
|
|
1 x USB 3.0 |
|
|
1 x RJ-45 |
|
|
SD card reader |
|
|
Connectivity |
Bluetooth 4.0 |
|
802.11ac/a/b/g/n (Miracast enabled) |
|
|
Integrated 10/100 Mbps Ethernet LAN |
|
|
Camera |
Intel RealSense 3D camera |
|
Power |
45W AC Adapter |
|
Battery |
4-cell lithium-ion* |
|
Weight |
5.36 lbs (2.43 kg) |
|
Color |
Silver |
|
Warranty |
One Year Onsite Seller Warranty And six Months Warranty In-Box Accessories ( Imported Laptop) |
|
Onsite, Please call on - 9212666171 for any query and onsite warranty. |
|
|
Onsite (at 116 locations) Please check warranty Location list /Carry-In/Courier for other locations. http://momentumgroup.in/locations.htm |


Key Feature | |
| Brand | : Dell |
Processor | |
| Processor | : Core i5 |
| Speed | : 2.30 GHz |
| Processor Generation | : 6th Generation |
| Processor Brand | : Intel |
Memory | |
| System Memory | : 8 GB |
| System Memory Type | : DDR3 |
Storage Capacity | |
| HDD Capacity | : 1 TB |
| SDD Capacity | : No SSD |
Optical Disk Drive | |
| Optical Drive | : DVD RW Drive |
Display | |
| Resolution | : 1920 x 1080 Pixel |
| Screen Size | : 15.6 inches(39.62 cm) |
| Laptop Type | : Imported Laptop |
Platform | |
| Operating System | : Windows 10 |
| OS Architecture | : 64 bit |
Graphic | |
| Graphic Memory | : Integrated |
| Graphic Processor Brand | : Intel |
Storage | |
| RPM | : 5400 |
| Storage Capacity Range | : 501 GB -1 TB |
Input | |
| Pointer Device | : Multi Gesture touchpad |
| Keyboard | : English Backlit Keyboard |
Power | |
| Battery Cell | : 4 Cells |
Ports/Slots | |
| Mic In | : 1 Headphone out/Mic-in Combo |
| RJ45 LAN | : 1 RJ45 |
| HDMI Port | : Yes |
| Multi Card Slot | : SD CARD READER |
Machine Dimensions | |
| Color | : Silver |
Communication | |
| Wireless LAN | : 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth | : v4.0 |
Security | |
| Lock Port | : No |
Audio | |
| Internal Mic | : Yes |
| Speakers | : Yes |
Laptops Warranty | |
| Not Covered in Warranty | : Burnt/damaged/tampered goods not covered |
| Warranty Available | : Seller Warranty |
| Duration | : 1 Year |
More Details |
|
| Maximum Retail Price (inclusive of all taxes) | Rs.54990 |
| Common or Generic Name | - |
| Net Contents / Net Quantity | - |
| Manufacturer's Name and Address | - |
| Packer's Name and Address | - |
| Marketer's name and Address | - |
| Importer's Name and Address | - |
| Country of Origin / Manufacture / Assembly | India |